Czy będzie Polexit?

Magdalena Targańska24 listopada, 20203 min

Wszystkie opowieści o polexitach są wyssane z palca; są jedynie rojeniami opozycji – powiedział we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jego zdaniem weto w negocjacjach nad budżetem UE jest realną pespektywą, jeśli nie osiągnie się porozumienia satysfakcjonującego wszystkich.

Fogiel pytany w TVN24 o możliwość ewentualnego wyjścia Polski z UE zapewnił, że Polska jest, chce być i będzie członkiem Unii. „Wszystkie opowieści o polexitach są wyssane z palca. Są jedynie rojeniami opozycji, której trudno jest przyjąć, że w negocjacjach korzysta się z tych narzędzi, które mamy na podstawie traktatów” – zaznaczył.

Poseł PiS podkreślił, że Polscy są zwolennikami UE. „To jest pewnego rodzaju manipulacja, to znaczy wtrącanie dyskusji o polexicie do dyskusji politycznej w sytuacji, kiedy nie dzieje się nic nadzwyczajnego” – mówił.

Według polityka PiS weto Polski w negocjacjach nad unijnym budżetem „jest realną perspektywą, jeżeli w negocjacjach nie osiągniemy sytuacji satysfakcjonującej dla wszystkich stron”.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, ponadto elementem pakietu budżetowego jest tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Parlamentarzyści KO i związani z nią samorządowcy przestrzegali w poniedziałek w całym kraju, że ewentualne weto do budżetu UE i tzw funduszu odbudowy oznacza wielomiliardowe straty. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek po raz kolejny postulował wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk