Wielka Brytania szykuje się na falę NOP-ów po szczepionce przeciwko COVID-19

Karol Kwiatkowski17 listopada, 202023 min

Rząd brytyjski pilnie poszukuje oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania spodziewanej dużej liczby niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) spowodowanych szczepionką przeciwko Covid-19. Jak pierwsza w Polsce ujawniła to Justyna Socha ze stowarzyszenia Stop NOP. 

Ze względu na pilną potrzebę związaną z wypuszczeniem szczepionki Covid-19, rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył pozyskiwanie i wdrożenie narzędzia sztucznej inteligencji dla tej szczepionki.
Według rządu nie jest możliwe zmodernizowanie starszych systemów w celu obsługi takiej liczby NOP-ów, które będą generowane przez szczepionkę Covid-19.

Rząd twierdzi, że jeśli nie wdroży narzędzia AI, nie będzie w stanie skutecznie przetwarzać NOP-ów wywołanych przez szczepionkę przeciwko COVID-19. Brak sztucznej inteligencji utrudni zdolność systemu do szybkiego zidentyfikowania wszelkich potencjalnych problemów dotyczących bezpieczeństwa szczepionki Covid-19 i może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjentów i zdrowia publicznego.

Sprawa jest bardzo pilna, gdyż jeśli proces zakupu programu SafetyConnect, w tym narzędzia AI, nie zostałby zakończony przed wprowadzeniem szczepionki, mogłoby to prowadzić do niemożności skutecznego monitorowania niepożądanych reakcji na szczepionkę Covid-19.
Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się na falę NOP-ów. Co robi nasz rząd w tym czasie?

Przypomnijmy co powiedział polski minister zdrowia: „My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat”.

Więcej tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Marcin

  17 listopada, 2020 at 10:42 am

  Taktyka naszego rzadu:
  „Biegnijmy na oślep ,biegnijmy szybko ,biegnijmy żeby biec ….zanim ktoś zauwarzy że nie ma to najmniejszego sensu…”

  Reply

 • zdzichol

  23 listopada, 2020 at 1:04 pm

  Jak już nas 'wyszczepią’ do imentu, to komu będą sprzedawać ten swój kit?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk