PolitykaPolskaZagranicaPolska i Węgry zablokowały pakiet budżetowy dla całej Unii

Karol Kwiatkowski17 listopada, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polska i Węgry zablokowały pakiet budżetowy dla całej Unii. Nie oznacza to jeszcze ostatecznego weta. Rozmowy będą trwały – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

Jak czytamy w „Rz”, groźba weta została zrealizowana. Dodaje, że przedstawiciele Polski i Węgier zapowiedzieli w poniedziałek, że nie zgodzą się na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Gazeta przypomina, że z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów. Powód weta w przypadku obu krajów jest ten sam: sprzeciw wobec zasady „pieniądze za praworządność (czyli mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenie unijnych funduszy tym krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE). Rozporządzenie w tej sprawie zostało w poniedziałek przyjęte większością głosów – podano.

„Ale polsko-węgierskie weto nie oznacza, że ostatecznie został zablokowany unijny budżet. Negocjacje trwają. We wtorek spotykają się ministrowie ds. europejskich, a w czwartek unijni przywódcy. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że na razie to niemiecka prezydencja ma szukać konsensusu w sprawie pakietu budżetowego i przywódcy nie będą w tej sprawie podejmować decyzji. To oznacza, że pat może potrwać przynajmniej kilka tygodni” – pisze dziennik. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × dwa =