Izrael chce kupić rosyjską szczepionkę Sputnik V

Paweł Skutecki16 listopada, 202022 min

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o ewentualnym zakupie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V.

Premier oznajmił dziennikarzom, że rozmowy na ten temat będzie kontynuował „w najbliższych dniach”.

Kreml podał, że Putin i Netanjahu omawiali telefonicznie możliwość nabycia Sputnika V przez izraelski rząd, a nawet o rozpoczęciu produkcji rosyjskiej szczepionki w Izraelu – pisze agencja TASS.

W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że podjęła rozmowy z rosyjskim instytutem, który opracował Sputnik V, w sprawie jej potencjalnego zastosowania w walce z Covid-19.

W oświadczeniu WHO napisała: „Z niecierpliwością czekamy na dane dotyczące ich szczepionki Sputnik V. Jeśli okaże się, że produkt przesłany do oceny spełnia kryteria umieszczenia na liście (szczepionek), WHO szeroko opublikuje wyniki”.

Szczepionka Sputnik V została w Rosji oficjalnie zarejestrowana, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tys. ochotników, z których 16 tys. otrzymało pełną porcję preparatu – dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tys. uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę. Agencja EFE podaje w poniedziałek, powołując się na rosyjskie źródła, że skuteczność Sputnika V wynosi 92 proc. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

 • Marcin

  25 listopada, 2020 at 7:37 am

  Żydzi mają „kiepełe”
  Zastanawiające czemu akurat Sputnik V?
  Może bezpieczniejszy?

  Reply

 • zdzichol

  25 listopada, 2020 at 7:32 pm

  „Żydzi mają „kiepełe”” do jednego i nie inaczej jest w tej sprawie.

  Żeby rozszyfrować intencje tegojachu* należy sprawdzić 'korzenie’ twórców tego całego sputnika.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk