PolskaZapomnianiZmarła Lidia Markiewicz-Ziental ps. „Lidka” – sanitariuszka, najmłodszy żołnierz batalionu Armii Krajowej „Zośka”

Karol Kwiatkowski12 listopada, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zmarła major w stanie spoczynku Lida Markiewicz-Ziental ps. „Lidka”, sanitariuszka, najmłodszy żołnierz batalionu Armii Krajowej „Zośka” – poinformowało w czwartek Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. +Lidka+. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej +Zośka+” – oświadczyło w komunikacie przesłanym PAP Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. „Lidka” urodziła się 17 grudnia 1929 r. w Warszawie. Swój udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii, 3 sierpnia 1944 r., zgłaszając się ochotniczo do batalionu „Zośka”. Otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”.

„Lidka” brała udział we wszystkich akcjach kompanii, m.in. w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka, skąd wyzwolono ok. 350 Żydów z różnych krajów Europy. Jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”. We wrześniu 1944 r. była dwukrotnie ranna podczas walk na Górnym Czerniakowie.

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. „Lidka” dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych.

„Lidka na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci!” – oświadczyło w komunikacie DWOT. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 − 13 =