Premier szuka chłodni do przechowywania szczepionek

Paweł Skutecki9 listopada, 202024 min

Na pewno będziemy przygotowani do procesu dystrybucji szczepionek; jestem na wtorek umówiony na rozmowy z polskimi i amerykańskimi przedstawicielami z najwyższego kierownictwa firmy Pfizer – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że „ta konkretna szczepionka – z tego, co zdołał wyczytać – będzie wymagała sporych zasobów chłodni, ponieważ musi być przechowywana w temperaturze bardzo niskiej, poniżej -80 stopni”.”W związku z tym te chłodnie na pewno będą musiały być w odpowiednich miejscach rozlokowane i tym się już dzisiaj zajmujemy. Tym, żeby proces dystrybucji i szczepienia przebiegał możliwie szybko” – powiedział premier podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

„Miejmy na uwadze, że to sprawa, która będzie dotyczyć każdego Polaka – każdego Polaka, który będzie chciał się zaszczepić. W pierwszej rzeczywiście kolejności najbardziej mi zależy na tych naszych najsłabszych, na tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy: na naszych mamach, ojcach, dziadkach i babciach i oczywiście na pracownikach służby zdrowia i służb mundurowych, którzy tyle z siebie dają” – podkreślił szef rządu.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier Morawiecki przekazał na poniedziałkowej konferencji, że Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek na koronawirusa i pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku. W związku z tym był pytany m.in. o przygotowanie do dystrybucji tych szczepionek, gdyż do wiosny pozostało niewiele czasu.

„Oby tego czasu było jak najmniej. My na pewno będziemy przygotowani do tego procesu dystrybucji. Już kilka tygodni temu dyskutowaliśmy ten temat na rządowym zespole, zainicjowaliśmy pewne działania” – odpowiedział Morawiecki. Jak dodał „chcemy też zaczerpnąć wiedzy od tych, którzy specjalizują się w tych tematach”.

„Jestem na przykład umówiony na jutro na rozmowy z polskimi i amerykańskimi przedstawicielami z najwyższego kierownictwa firmy Pfizer. Dzięki temu na pewno firma, która zna się na sprawach bardzo dobrze, będzie mogła przekazać nam informacje, jak ten proces zorganizować” – powiedział premier. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

 • jakub

  9 listopada, 2020 at 7:10 pm

  chyba wszystkich już pogrzało…szczepionka na chorobę, którą 90% ludzi przechodzi bezobjawowo…! to jakiś absurd absurdów. Czy Wy to jeszcze czytacie co piszecie? Czy premier wie co mówi?

  Reply

  • Adam

   9 listopada, 2020 at 7:17 pm

   Tej pseudo szczepionki nawet tak naprawdę to jeszcze nie ma,a sr…ją jakby już jechała tutaj.
   Teraz czas na chłodnie za jakieś kosmiczne miliardy i znowu interes się kręci.
   Aj ręce opadają….

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk