ZagranicaWedług Reutera liczba zakażonych przekroczyła dzisiaj 50 mln osób

Paweł Skutecki8 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Liczba osób, u których potwierdzono infekcję wirusem SARS-CoV-2, w niedzielę przekroczyła na świecie 50 mln – poinformowała agencja Reutera. Październik był jak dotąd najgorszym miesiącem pandemii; rośnie liczba zakażeń w Europie.

W ostatnim tygodniu na świecie wykrywano średnio ponad 540 tys. nowych zakażeń dziennie.

Od początku pandemii na Covid-19 zmarło ponad 1,25 mln chorych.

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Od potwierdzenia 30 mln infekcji do wykrycia kolejnych 10 mln minęły 32 dni; wzrost od 40 do 50 mln zakażeń trwał 21 dni – zaznacza agencja.

Najbardziej dotkniętym pandemią regionem świata pozostaje Europa, w której odnotowano ok. 12 mln zakażeń, więcej niż w Ameryce Łacińskiej (ponad 11,5 mln) i Azji (ponad 11 mln).

W Europie zmarło ok. 24 proc. wszystkich ofiar koronawirusa na świecie, a liczba zakażonych powiększa się o milion średnio co trzy dni. W samej liczącej ok. 66 mln mieszkańców Francji wykrywa się teraz dziennie więcej infekcji niż w liczących ponad 1,3 mld Indiach.

USA, w których odnotowano ok. 20 proc. wszystkich infekcji na świecie, również mierzą się z gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków – w ostatnim tygodniu stwierdzano ich dziennie średnio ponad 100 tys.

Ten wzrost zakażeń zbiegł się w czasie z ostatnim miesiącem kampanii wyborczej w USA, w której urzędujący prezydent Donald Trump umniejszał powagę sytuacji epidemicznej w kraju, a jego zwycięski rywal, Demokrata Joe Biden, wzywał do bardziej naukowego podejścia – pisze Reuters.

Według szacunków naukowców z Uniwersytetu Stanforda, wiece Trumpa, przeprowadzane czasem – jak dodaje Reuters – bez odpowiednich środków bezpieczeństwa, mogły doprowadzić do 30 tys. dodatkowych zakażeń i prawdopodobnie do ponad 700 zgonów na Covid-19.

Jesienna fala pandemii jest wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej, a wiele państw europejskich po raz drugi wprowadziło surowe ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 − trzynaście =