Amazońska herbata stymuluje tworzenie nowych neuronów

Karol Kwiatkowski8 listopada, 20203 min

Jednym z głównych naturalnych składników herbaty ayahuasca jest dimetylotryptamina (DMT), która wspomaga neurogenezę – tworzenie nowych neuronów – tak wynika z badań prowadzonych przez Uniwersytet Complutense w Madrycie (UCM).


Oprócz neuronów, infuzja używana do celów szamańskich indukuje również tworzenie innych komórek nerwowych, takich jak astrocyty i oligodendrocyty.

„Ta zdolność do modulowania plastyczności mózgu sugeruje, że ma on ogromny potencjał terapeutyczny w przypadku szerokiego zakresu zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych, w tym chorób neurodegeneracyjnych” – wyjaśnił José Ángel Morales, badacz z Wydziału Biologii Komórkowej UCM i CIBERNED.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry, Nature Research, przedstawia wyniki czterech lat eksperymentów in vitro i in vivo na myszach, wykazując, że wykazują one „większą zdolność poznawczą, gdy są leczone tą substancją”- twierdzi José Antonio Lópeza , pracownik naukowy Wydziału Psychologii UCM i współautor opracowania.

Zmiana receptora eliminuje efekt halucynogenny

Ayahuasca jest wytwarzana przez zmieszanie dwóch roślin z Amazonii: winorośli ayahuasca (Banisteriopsis caapi) i krzewu chacruna (Psychotria viridis).

DMT w herbacie ayahuasca wiąże się z mózgowym receptorem serotoninergicznym typu 2A, co wzmacnia jego działanie halucynogenne. W tym badaniu receptor zmieniono na receptor typu sigma, który nie ma takiego efektu, co „znacznie ułatwia jego przyszłe podawanie pacjentom”.

W chorobach neurodegeneracyjnych to śmierć pewnych typów neuronów powoduje objawy patologii, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Chociaż ludzie mają zdolność generowania nowych komórek neuronowych, zależy to od kilku czynników i nie zawsze jest to możliwe.

„Wyzwaniem jest aktywacja naszej uśpionej zdolności do tworzenia neuronów, a tym samym zastąpienie neuronów, które umierają w wyniku choroby. Badanie to pokazuje, że DMT może aktywować nerwowe komórki macierzyste i tworzyć nowe neurony” – podsumował Morales.

Więcej można przeczytać tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk