Prof. Goch: decyzja o zwolnieniu medyków z kwarantanny wymiernie nam pomaga

Karol Kwiatkowski4 listopada, 20204 min

Decyzja o zwolnieniu medyków z kwarantanny wymiernie nam pomaga – powiedział PAP prof. Aleksander Goch, z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Grudziądzu. Dodał, że placówka koordynująca walkę z epidemią COVID-19 w woj. kujawsko-pomorskim jest przygotowana na każdy scenariusz.

„Jako szpital koordynujący na dzisiaj jesteśmy w stanie realizować wszystkie zadania dla pacjentów z COVID-19. Decyzje z ostatnich tygodni wpłynęły na to, że inne szpitale włączyły się do walki z tą chorobą, co daje nam możliwość pewnego odsapnięcia. W województwie zwiększyła się liczba łóżek dla zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, więc mamy możliwości działania i koordynacji. Nie umiem się, jako kardiolog, wypowiedzieć w sprawie możliwych wzrostów liczby zakażeń. Mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani w szpitalu na każdy scenariusz” – podkreślił prof. Goch.

Dodał, że tak jak wszędzie w Polsce największym problemem są braki kadrowe. Przyznał, że decyzja o zwolnieniu z obowiązku kwarantanny medyków przyniesie wymierne efekty. „Dla mnie, jako osoby kierującej szpitalem, wiele to ułatwi” – podkreślił.

Wskazał, że szpital w Grudziądzu jest obecnie dwoma placówkami – zakaźną i niezakaźną.

„My byliśmy od wiosny placówką jednoimienną i w najgorszym okresie pomagaliśmy wszystkim innym szpitalom, a dzisiaj one pomagają nam. Pacjenci bez COVID-19, gdy tylko jest taka potrzeba, trafiają do szpitali w Toruniu, Świeciu, Wąbrzeźnie czy Bydgoszczy. Te placówki naprawdę nam pomagają” – powiedział.

Prof. Goch podkreślił, że sytuacja w zakresie liczby chorych na COVID-19 w jego szpitalu jest zmienna, ale w tym momencie wszystkie potrzeby chorych są odpowiednio zabezpieczone.

„Wiadomo, że w okresie epidemii w żadnym województwie sytuacja nie jest idealna, ale rzeczywiście w regionie dobrze przygotowaliśmy się do jesiennej fali zakażeń. Dziś zbieramy plony. Mamy już doświadczenie, potrafimy tym zarządzać, mamy wykwalifikowaną kadrę, ale muszę też powiedzieć o etosie tego zawodu. Dziś ci lekarze, pielęgniarki, położne nie mają życia prywatnego. Całkowicie poświęcili się pacjentom i walce z chorobą” – zaznaczył z-ca dyrektora szpitala w Grudziądzu. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk