W sobotę w Lipsku odbędzie się ogromny protest koronasceptyków

Paweł Skutecki4 listopada, 20202 min

W najbliższą sobotę w Lipsku spodziewanych jest ponad 20 000 osób z różnych niemieckich krajów związkowych na demonstracji przeciwko nowym obostrzeniom koronawirusowym – pisze w środę „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Protestów koronasceptyków przybywa w całych Niemczech.

„Przygotowujemy się do bardzo intensywnej operacji, ponieważ ze wszystkich stron można dostrzec pewien potencjał radykalizacji” – powiedział rzecznik lipskiej policji, Olaf Hoppe.

Berliński senator Andreas Geisel ostrzega przed radykalizacją protestów w pandemii.

„Policja w Berlinie twierdzi, że agresywność demonstrantów rośnie” – mówi Geisel w wywiadzie dla „Berliner Morgenpost”.

Ponadto Berlin odnotowuje rekordową liczbę demonstracji. Pomimo pandemii w tym roku w mieście odbyło się 7000 zgromadzeń i demonstracji. To o 2000 więcej niż w zeszłym roku.

„Jest to nowy rekord, a także wyzwanie dla policji”, mówi senator.

Geisel podaje przykład agresywnego zachowania: „Zupełnie normalnie wyglądająca starsza kobieta kopie policjanta w żołądek”.

Jednocześnie senator podkreślił, że radzenie sobie z tym nie jest łatwe. Przestrzegł przed zbyt mocnymi środkami wobec demonstrantów. W protestach koronasceptyków bierze udział wiele rodzin.

„Korzystanie z armatek wodnych wobec rodzin z dziećmi w wózkach nie wydaje mi się właściwą odpowiedzią”, stwierdza Geisel.

We wtorek wieczorem w Berlinie poinformowano o rekordowej dobowej liczbie nowych zakażeń w stolicy Niemiec. Zarejestrowano 1513 nowych przypadków.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk