Polska gospodarka w coraz gorszym stanie. Słabną kolejne branże

Karol Kwiatkowski3 listopada, 20204 min

Już nie tylko branże fitness, hotelowa, turystyczna i eventów przeżywają poważne problemy. Skutki pandemii coraz mocniej odczuwa też handel. Źle się dzieje w sektorze motoryzacyjnym i rolniczym, a nawet w opierającym się dotąd koronakryzysowi – budowniczym – donosi Forum Polskiej Gospodarki.

Raport „Restrukturyzacja przedsiębiorstw – analiza i omówienie postępowań restrukturyzacyjnych za III kwartał 2020 roku” został przygotowany przez firmę doradczą MGW CCG. Powstał na podstawie twardych danych z „Listy upadłości firm i upadłości konsumenckiej w IV kwartale br.” i dotyczy postępowań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez sądy gospodarcze – informuje portal.
Ten raport powinien być lekturą obowiązkową nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich zainteresowanych gospodarką. To, czego nie da się wyczytać ze spóźnionych analiz GUS, podsumowań i prognoz think tanków, tu znajduje swoje konkretne odbicie w liczbach – ocenia FPG.

Według raportu, w III kwartale br. najwięcej restrukturyzowanych przedsiębiorstw należało do branży handlowej. Niestety, małe i średnie firmy przeżywają poważne kłopoty. Pozbawione wystarczającego zaplecza kapitałowego, nie są w stanie stawić czoła dużym koncernom mającym pieniądze na rozbudowanie i wypromowanie sprzedaży e-commerce. Z raportu wynika też, że coraz częściej kłopoty sygnalizują dobrze rozpoznawalne brandy modowe.

Drugą, dużą grupą firm, które wchodzą w postępowania restrukturyzacyjne są firmy motoryzacyjne lub pośrednio związane z motoryzacją. Nie powinno to dziwić. W czasie „narodowej kwarantanny” wielu Polaków odstawiło samochody. Uderzeniem w rynek są obecnie coraz częstsze kwarantanny i izolacje pracowników oraz kierowanie ich do zdalnej pracy w domu.

Na trzecim miejscu, pod względem otwierania postępowań restrukturyzacyjnych, jest rolnictwo – systematycznie rośnie liczba niewypłacalnych firm z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

Alarmujący jest wzrost niewypłacalności w branży budowlanej, która dotąd mocno opierała się pandemii i lockdownowi. Branża budowlana jest swoistym papierkiem lakmusowym kondycji gospodarczej. Na przykład w USA, podawana cyklicznie liczba nowych domów stanowi jeden z ważniejszych wskaźników koniunktury gospodarczej. Reagują na niego rynki finansowe i kapitałowe.

W III kwartale br. w polskiej „budowlance” otwarto najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych od początku 2018 roku. Przy tym nie w segmencie budownictwa wielkopowierzchniowego, ale mieszkań dla ludności. Bardzo dużo restrukturyzacji przypadło na sierpień i wrzesień, czyli cykliczny szczyt sezonu w tej branży!

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk