Kwesta „Serce dla Kresów” ruszyła za pośrednictwem serwisu internetowego

Karol Kwiatkowski3 listopada, 20205 min

Ze względu na zamknięcie cmentarzy w dniach 31.10-2.11.br. i niemożliwość realizacji tradycyjnej w tym czasie kwesty „Serce dla Kresów”, Fundacja Dziedzictwo Kresowe uruchomiła zbiórkę poprzez nowo powstały serwis internetowy.

W informacji przekazanej PAP w poniedziałek Fundacja Dziedzictwo Kresowe podała adres strony internetowej https://cmentarzenakresach.pl/, za pośrednictwem której zbierane są w tym roku fundusze na prace konserwatorskie na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.

Jako powód podano zamknięcie cmentarzy w dniach 31.10-2.11.br., co spowodowało niemożliwość realizacji tradycyjnej w tym czasie kwesty – „Serce dla Kresów”.

Fundacja Dziedzictwo Kresowe od kilku lat realizuje prace konserwatorskie na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, który przez wiele lat był zapomniany, podobnie jak Cmentarz Łyczakowski.

Prace prowadzone były m.in. przy grobowcu rodziny Machanów, uważanym za jeden z najpiękniejszych na cmentarzu oraz przy grobie prof. Michała Szczupaczkiewicza.

„Grobowiec prof. Machana, lekarza i wykładowcy uniwersyteckiego oraz jego rodziny wieńczy pomnik w stylu empire, przedstawiający klęczącą niewiastę żałobnicę. Jako autora rzeźby uznaje się Antoniego Schimsera, który wykonał ją w latach dwudziestych XIX wieku, a jej restauracji dokonał Parys Filipi. Pracami objęty został także grobowiec rodziny Dzięgielowskich, zdobionym rzeźbą +Droga do wieczności+ autorstwa Teobalda Orkasiewicza, ucznia Romana Kaleckiego. Koszt renowacji jednego grobowca to ok. 50-70 tys. zł” – informuje Fundacja.

Od ponad 6 lat swoją opieką Fundacja Dziedzictwo Kresowe obejmuje także kościół pw. św. Antoniego we Lwowie w zakresie renowacji wnętrza. Dotychczas przeprowadzono pełną konserwację czterech ołtarzy, w tym – głównego, ambony oraz balasek. W tym roku rozpoczęto konserwację malowideł ściennych.

Fundacja Dziedzictwo Kresowe od dwóch lat realizuje na cmentarzu Janowskim we Lwowie także „Obóz Wolontariacki”, w którym bierze udział młodzież polskojęzyczna z obu lwowskich szkół z polskim językiem nauczania.

„Dzięki wspólnemu wysiłkowi młodzieży, pod okiem konserwatorów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, udało się uporządkować ponad 120 niezwykle cennych grobów” – poinformowano.

Cmentarz Janowski to największa zabytkowa nekropolia Lwowa. Założony został w 1883 w czasie, gdy władze stopniowo zamykały inne, mniejsze cmentarze. Przeznaczony był dla biedniejszej części społeczeństwa, określano go nawet, jako cmentarz biedoty.

Niedaleko wejścia jest zbiorowa kwatera ofiar zamieszek z 1936 roku. W centralnej części nekropolii spoczywa arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Józef Bilczewski. Jest tam także kilka kwater wojennych. Złożono tu ciała polskich obrońców Lwowa z okresu walk z Ukraińcami, sektor Ukraińskiej Armii Halickiej: żołnierze zginęli w czasie wojny z Polakami, ale są też daty z rokiem 1920, kwatera grupowa zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej (głównie Żydów), pomnik żołnierzy węgierskich.

We wschodniej części cmentarza przy murze upamiętniono ofiary komunizmu, w tym masakr dokonywanych przez NKWD we lwowskich więzieniach w 1941 roku. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk