ZagranicaAmerykanie wybierają prezydenta

Paweł Skutecki3 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Głosowanie w wyborach prezydenckich w USA we wtorek odbywa się z zachowaniem zaostrzonych środków bezpieczeństwa sanitarnego, spowodowanych epidemią koronawirusa. W lokalach wyborczych są dozowniki z płynem dezynfekującym, wyborcy ustawiają się w kolejkach zachowując od siebie zalecany dystans.

Amerykańskie stacje telewizyjne pokazują kolejki przed lokalami wyborczymi w niektórych stanach, w tym w kluczowej dla wyników wyborów Pensylwanii. Wyborcy stoją zachowując od siebie zalecany w trakcie epidemii dystans ponad jednego metra, większość, ale nie wszyscy, ma maseczki.

Lokale wyborcze w USA przystosowane są do głosowania w trakcie epidemii. Na miejscu można zdezynfekować ręce. By ułatwić utrzymywanie dystansu, taśmą obklejane są miejsca, gdzie powinni stać wyborcy.

Z powodu epidemii koronawirusa do procesu wyborczego wprowadzono bezprecedensowe zmiany, ułatwiające w większości stanów głosowanie przedterminowe, w tym korespondencyjne. Udział wzięła w nim rekordowa liczba obywateli USA – według szacunków do wtorku rano to już ponad 100 mln. Oczekuje się, że karty wyborcze odesłane drogą pocztową spływać będą jeszcze przez kilka dni. Rodzi to obawy, czy w przypadku zaciętego pojedynku wyborczego szybko uda się poznać zwycięzcę wyborów. Eksperci przewidują, że w głosach oddanych osobiście we wtorek w lokalach przewagę będzie miał ubiegający się o reelekcję Republikanin Donald Trump, a spływające pocztą pakiety wyborcze, to w większości głosy elektoratu Demokratów i Joe Bidena, kandydata tej partii do Białego Domu.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

two × 3 =