Będą „pobudzać aktywność” za ponad 20 tys. od osoby

Paweł Skutecki2 listopada, 20204 min

167 mieszkańców Bytomia zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym będzie mogło wziąć udział w projekcie pt. „Kierunek – lepsze jutro”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Chodzi o pobudzenie ich aktywności i pomoc w rozwiązywaniu rozmaitych problemów.

Jak podał w poniedziałek Urząd Miejski w Bytomiu, wartość programu to 3,6 mln zł. To kolejne zadanie dofinansowane ze środków unijnych, dzięki któremu wsparcie otrzymają bytomianie zagrożeni lub borykający się z różnymi problemami społecznymi.

„W ramach projektu, na który otrzymaliśmy unijną dotację, będziemy mogli objąć wsparciem 167 bytomian i bytomianek zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, korzystających z pomocy MOPR. Będą to osoby nie tylko bezrobotne, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ale przede wszystkim potrzebujące wsparcia w poprawie umiejętności interpersonalnych” – powiedziała Bernadeta Szwarc z MOPR.

Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać m.in. z indywidualnie dobranych form aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym. „Nasi klienci, z których rekrutowani będą uczestnicy projektu, borykają się z wieloma problemami. Największy stanowi chyba brak odwagi do zmiany swojego życia, brak kwalifikacji zawodowych, który uniemożliwia im znalezienie pracy. Dla osób, które z różnych powodów wycofały się z życia społecznego, zawodowego, stan odizolowania to duży problem. Nasz nowy projekt ma im pomóc uwierzyć we własne siły” – wyjaśnił dyrektor MOPR Adam Tomaszewski.

Pracownicy socjalni mają pobudzać aktywność wśród osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i jednocześnie wspierać w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych. Jedną z propozycji będą wyjazdowe treningi kompetencji, podczas których uczestnicy będą mogli skoncentrować się na sobie, ale też spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy – opisywała Szwarc.

Projekt, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, potrwa dwa lata. Jego całkowita wartość to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk