PolskaBędą „pobudzać aktywność” za ponad 20 tys. od osoby

Paweł Skutecki2 listopada, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

167 mieszkańców Bytomia zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym będzie mogło wziąć udział w projekcie pt. „Kierunek – lepsze jutro”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Chodzi o pobudzenie ich aktywności i pomoc w rozwiązywaniu rozmaitych problemów.

Jak podał w poniedziałek Urząd Miejski w Bytomiu, wartość programu to 3,6 mln zł. To kolejne zadanie dofinansowane ze środków unijnych, dzięki któremu wsparcie otrzymają bytomianie zagrożeni lub borykający się z różnymi problemami społecznymi.

„W ramach projektu, na który otrzymaliśmy unijną dotację, będziemy mogli objąć wsparciem 167 bytomian i bytomianek zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, korzystających z pomocy MOPR. Będą to osoby nie tylko bezrobotne, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, ale przede wszystkim potrzebujące wsparcia w poprawie umiejętności interpersonalnych” – powiedziała Bernadeta Szwarc z MOPR.

Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać m.in. z indywidualnie dobranych form aktywnej integracji o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym i zdrowotnym. „Nasi klienci, z których rekrutowani będą uczestnicy projektu, borykają się z wieloma problemami. Największy stanowi chyba brak odwagi do zmiany swojego życia, brak kwalifikacji zawodowych, który uniemożliwia im znalezienie pracy. Dla osób, które z różnych powodów wycofały się z życia społecznego, zawodowego, stan odizolowania to duży problem. Nasz nowy projekt ma im pomóc uwierzyć we własne siły” – wyjaśnił dyrektor MOPR Adam Tomaszewski.

Pracownicy socjalni mają pobudzać aktywność wśród osób najbardziej oddalonych od rynku pracy i jednocześnie wspierać w problemach rodzinnych, środowiskowych czy prawnych. Jedną z propozycji będą wyjazdowe treningi kompetencji, podczas których uczestnicy będą mogli skoncentrować się na sobie, ale też spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy – opisywała Szwarc.

Projekt, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, potrwa dwa lata. Jego całkowita wartość to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

two × 4 =