ZagranicaUnia Europejska za szybką reformą WHO i… nadaniu większych uprawnień

Karol Kwiatkowski31 października, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powinna zostać szybko zreformowana, uzyskać więcej uprawnień do radzenia sobie z pandemiami i ujawnić braki w stanach zagrożenia zdrowia w państwach do niej należących – zgodzili się w piątek unijni ministrowie zdrowia.

Podczas wideokonferencji rozmawiali na temat dokumentu dotyczącego reformy agencji Światowej Organizacji Zdrowia, który po raz pierwszy przedstawia szereg gruntownych propozycji zmian potrzebnych do wzmocnienia uprawnień i zasobów WHO.

Działania te są odpowiedzią na krytykę w sprawie tego, jak WHO radzi sobie z obecnym kryzysem zdrowotnym. „Pandemia jest dla nas bardzo dotkliwym wyzwaniem, ale debata na temat reformy (WHO) powinna się toczyć równolegle” – mówił podczas wirtualnej konferencji prasowej minister zdrowia Niemiec, sprawujących prezydencję w UE, Jens Spahn.

Polityk prowadził obrady ze swojego domu, bo przebywa obecnie na kwarantannie. Jak zaznaczył, po reformach WHO powinna przyspieszyć reakcję na kryzysy zdrowotne, a państwa członkowskie powinny udostępniać więcej informacji w sytuacjach kryzysowych.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy kontynuowali tę reformę” – wtórowała mu unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

Po miesiącach międzynarodowej presji we wrześniu powołano niezależny panel, który miał dokonać przeglądu globalnego postępowania w przypadku pandemii.

Projekt unijnego dokumentu, który będzie reprezentował stanowisko UE na zgromadzeniu WHO w połowie listopada, wzywa agencję ONZ do szybszego upublicznienia tego, w jaki sposób i czy jej państwa członkowskie przestrzegają swoich zobowiązań w zakresie wymiany informacji o kryzysach zdrowotnych.

„Chociaż WHO ma szeroki mandat, ostatnie pandemie pokazały, że oczekiwania wspólnoty międzynarodowej, mimo różnic wynikających z kontekstów narodowych, zasadniczo przewyższają obecne zdolności WHO i jej możliwości wspierania państw członkowskich w rozwijaniu silnych i odpornych systemów opieki zdrowotnej” – czytamy w dokumencie, o którym dyskutowali ministrowie.

Nie został on jeszcze ostatecznie przyjęty, bo posiedzenie miało nieformalny charakter, ale jest już uzgodniony i ma być zaakceptowany w procedurze pisemnej w przyszły piątek.

Jak zauważa Reuters, Stany Zjednoczone oskarżyły WHO o zbyt bliskie kontakty z Chinami w pierwszej fazie pandemii. Krytycy zarzucali Pekinowi, że niechętnie dzielił się kluczowymi informacjami na temat nowego koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w mieście Wuhan. WHO wielokrotnie odrzucała oskarżenia pod jej adresem.

„Przejrzystość dotycząca tego, kto przestrzega zasad, ma fundamentalne znaczenie” – powiedziała unijnym ministrom komisarz ds. zdrowia.

Wnioski ministrów mówią też o tym, że kraje WHO powinny umożliwić podczas kryzysów zdrowotnych niezależne oceny epidemiologiczne w strefach wysokiego ryzyka. UE i jej państwa członkowskie, wraz z Wielką Brytanią, są największym darczyńcą na rzecz WHO.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =