Tłum protestujących idzie pod dom Jarosława Kaczyńskiego

Paweł Skutecki30 października, 202013 min

Wielotysięczny tłum protestujących przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ruszył z Ronda Dmowskiego w kierunku Żoliborza. Początek marszu idzie al. Jana Pawła II i weszło na pl. Bankowy. Protestujący idą w kierunku Żoliborza, gdzie mieści się dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wielotysięczny tłum minął skrzyżowanie z Grzybowską i idzie al. Jana Pawła II. Z głośników płynie muzyka – utwór „Co mi Panie dasz” zespołu Bajm. Demonstrujący wznoszą okrzyki „Moje prawa. Moja sprawa!”.

Drugi pochód, również kieruje się w kierunku Żoliborza i idzie ulicą Marszałkowską. Jego koniec opuścił już Rondo Dmowskiego.

W ramach trwających od ponad tygodnia protestów w piątek trwa „Marsz na Warszawę”. Uczestnicy demonstracji wyruszyli z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do ronda Dmowskiego. Według wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, w centrum miasta jest kilkadziesiąt tysięcy osób.

W czasie protestu dochodzi do zamieszek, w jego uczestników rzucane są race. Jak donoszą politycy opozycji, uczestników protestów atakują nacjonaliści. Do ataków doszło m.in. w rejonie ronda de Gaulle’a i na placu Zamkowym. Interweniowała policja. Dotychczas poinformowała o kilkunastu osobach zatrzymanych spośród grup pseudokibiców.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • jakub

    30 października, 2020 at 8:09 pm

    przeciez nie moze się gromadzic wiecej niz 5 osób! wa…demonstracje podobne tydzien temu byly pacyfikowane..2 tygodnie temu w 60 miastach demonstracje zostały rozwiązane.
    o co wa chodzi..?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk