Minister Sasin wziął się za spółki kapitałowe. I to nie jest koniec jego aktywności

Paweł Skutecki29 października, 20205 min

Projekt reformy Kodeksu Spółek Handlowych jest coraz bliżej przekazania pod głosowanie w Sejmie – ocenił w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nowoczesne prawo handlowe, będzie dotyczyć ponad 440 tysięcy spółek kapitałowych działających w Polsce.

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w komunikacie, że obradująca w czwartek, w formie hybrydowej, Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, omawiała ostateczną wersję projektu nowelizacji prawa handlowego. Projekt został poddany pod głosowanie, przyjęto go jednogłośnie.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego zastępca Janusz Kowalski oraz przewodniczący poszczególnych zespołów eksperckich.

„Pierwszy projekt przygotowany przez Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, nad którym się dzisiaj pochylamy jest niezwykle istotnym dorobkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jesteśmy coraz bliżej przekazania projektu pod głosowanie w Sejmie, na co czekamy z niecierpliwością” – powiedział cytowany w komunikacie Sasin.

Jak podał resort, zmiany w projekcie reformy Kodeksu Spółek Handlowych zostały wprowadzone do pierwotnej wersji ustawy w wyniku konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych, jakie przeprowadził MAP w sierpniu i wrześniu tego roku. W efekcie powstało ponad 800 stron cennych uwag i komentarzy, które następnie zostały poddane dokładnej analizie oraz debacie nad zasadnością ich przyjęcia.

Uwagi dotyczące konsultowanego projektu zostały przesłane przez inne ministerstwa, spółki prywatne, spółki Skarbu Państwa, jak również jednostki samorządu terytorialnego, zrzeszenia pracodawców, zagraniczne izby handlowe, uczelnie wyższe oraz kancelarie zajmujące się prawem handlowym.

Przez ostatni miesiąc zespół ponad 60 ekspertów w dziedzinie prawa handlowego, przy wsparciu pracowników ministerstwa, debatował i na bieżąco wprowadzał zmiany oraz poprawki do pierwotnej propozycji nowelizacji KSH. Na ostateczną wersją dokumentu miały więc wpływ prace niezależnych ekspertów oraz głos środowisk przedsiębiorców. Jak podkreślił resort, „nowoczesne prawo handlowe, będzie dotyczyć ponad 440 tysięcy spółek kapitałowych działających w Polsce”.

„Dziękujemy wszystkim osobom, które w ciągu ostatnich miesięcy były zaangażowane w prace nad reformą i unowocześnianiem Kodeksu Spółek Handlowych, w szczególności ekspertom wchodzącym w skład Komisji. Podziękowania należą się również osobom i instytucjom, które chciały współpracować z MAP przy tworzeniu nowelizacji, przesyłając uwagi w ramach formalnych konsultacji lub zapraszając nas na debaty eksperckie i seminaria, gdzie mieliśmy okazję dyskutować o założeniach naszego projektu” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

MAP przekazał, że Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nie kończy działalności. „Kontynuuje swoje prace, celem dalszego unowocześniania i ulepszania polskiego prawa handlowego. Obecnie trwają posiedzenia zespołu ds. wykorzystania nowych technologii” – napisano. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk