Prokurator Andrzej Z. został zatrzymany; miał przyjąć 1 mln zł łapówki od „Królowej Życia”

Karol Kwiatkowski27 października, 20204 min

Prokurator Andrzej Z. został we wtorek zatrzymany. Ma usłyszeć zarzuty w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Prokurator podejrzany jest o przyjmowanie łapówek od znanej z programu „Królowe życia” Joanny P., w tym kwoty 1 mln zł.

„Izba Dyscyplinarna SN uwzględniła wniosek prokuratury, uchyliła immunitet prokuratorowi i wyraziła zgodę na jego tymczasowe aresztowanie. Dzisiaj to postanowienie stało się prawomocne. Na polecenie Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prokurator został zatrzymany” – podał PAP we wtorek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Andrzej Z. usłyszy zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych, przyjęcia korzyści majątkowych oraz osobistych, a także utrudniania prowadzonego przez niego postępowania karnego.

„Z ustaleń śledztwa wynika, iż prokurator w zamian za łapówkę w kwocie 1 mln zł, inne korzyści majątkowe oraz osobiste utrudniał nadzorowane przez niego postępowanie karne w sprawie zabójstwa kobiety poprzez oblanie jej kwasem siarkowym. Prokurator w zamian za uzyskiwane korzyści miał ukierunkowywać postępowanie na wytworzenie nieprawdziwych dowodów mających świadczyć o niewinności jednego z głównych podejrzanych o zabójstwo. Następnie uchylił stosowany wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Przekazywał również ustalonej osobie informacje co do przebiegu śledztwa, w tym treści zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych, czym udzielił pomocy podejrzanemu w uniknięciu odpowiedzialności karnej” – podała Prokuratura Krajowa.

Jak ustaliła PAP w Sądzie Najwyższym, decyzja z 27 października dotyczy zezwolenia na pociągnięcie Andrzeja Z. do odpowiedzialności za przyjmowanie łapówek od Joanny P., znanej z programu „Królowej Życia”, w zamian za wypuszczenie jej partnera, a obecnie męża Adama J. z aresztu śledczego. Andrzej Z. nie odpowie za drugi ze sformułowanych przez WSW PK zarzutów, czyli utrudnianie śledztwa w którym podejrzana była Joanna P.

„Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej podejmie decyzję w przedmiocie skierowania do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie” – przekazał Dział Prasowy PK. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk