Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Magdalena Targańska23 października, 20207 min

Cała Polska od soboty strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. „Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej” – podkreślił Morawiecki.

Ponadto, jak poinformował premier, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

Lokale gastronomiczne będą mogły organizować jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia. Obowiązuje zakaz spotkań, zebrań większej liczby niż pięciu osób; wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się; uruchamiamy program Korpus Wsparcia Seniorów. Zamknięte zostaną również sanatoria.

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach; mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zadziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na konferencji prasowej w Warszawie wskazywał, że gdyby wprowadzane obostrzenia związane z epidemią nie działały, będzie trzeba dokonywać „głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”.Podkreślał, że najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu służby zdrowia.”Na razie są jeszcze dostępne łóżka z respiratorami, to jest około 40 procent. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że tego, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki – jak zamknięcie granic jak było wiosną czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego – to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń” – powiedział szef rządu.

NAUKA I EDUKACJA

– nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym

– w godzinach od 8 do 16 młodzież będzie mogła wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej

– szkoły ponadpodstawowe i wyższe będą funkcjonować w trybie zdalnym

KULTURA I SPORT

– wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności

– wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z maks. udziałem 25 proc. publiczności

– zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków

GOSPODARKA

– lokale gastronomiczne będą mogły organizować jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni, a okres obowiązywania tego obostrzenia może zostać przedłużony

– zawieszona będzie działalność sanatoriów

– w sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w lokalach do 100 m kw, a w lokalach powyżej 100 m kw limit 1 osoby na 15 m kw

– w transporcie publicznym będzie mogło zostać zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich

ŻYCIE SPOŁECZNE

– będzie obowiązywał zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych większej liczbie niż pięć osób; wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe

SENIORZY

– będą obowiązywały ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego

– uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów

– apel premiera o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach dotyczy wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk