Niedzielski: przed nami krytyczny tydzień

Magdalena Targańska23 października, 20203 min

Przed nami krytyczny tydzień, bo przesądzi się, czy epidemia będzie eskalować. Jeżeli tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, to w przyszłym tygodniu dzienna liczba zachorowań dojdzie do 20-25 tys. – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Przed nami krytyczny tydzień, w tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni” – powiedział Niedzielski.

Minister dodał, że w tej chwili spełniają się czarne scenariusze, które mówiły tydzień temu, że liczba zachorowań dojdzie do 15 tys.

„Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to w przyszłym tygodniu (…) będziemy narażeni na ryzyko 20-25 tys. dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już gorszy od czarnego” – stwierdził.

„Nasza służba zdrowia cały czas na razie zachowuje wydolność, zachowuje sprawność operacyjną” – mówił Niedzielski na konferencji prasowej w KPRM.

Wskazał, że „oczywiście pojawiają się różne pojedyncze historie, ale jesteśmy w bardzo trudnym czasie i te historie musza się pojawiać”. „Reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu”. „Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować ten dalszy rozwój pandemii” – podkreślił.

Szef MZ zaznaczył, że rząd wraz z ministerstwem zdrowia wykonuje wszystkie możliwe działania, które dotyczą rozbudowy infrastruktury szpitalnej. Wskazał tu na ciągłe poszerzanie bazy łóżek, przekształcanie szpitali powiatowych w covidowe oraz – mówił – zajmowanie „kolejnych oddziałów internistycznych w dużych szpitalach”.

Przypomniał również, że w czwartek ogłoszone zostało wzmocnienie bazy łóżek covidowych łóżkami z sektora prywatnego o dodatkowy tysiąc.

„Stawiamy też szpitale tymczasowe, które, jak planujemy, powiększą nam infrastrukturę łóżkową o 5 tysięcy” – dodał Niedzielski. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk