Premier: ksiądz Popiełuszko był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka

Karol Kwiatkowski19 października, 20203 min

Ks. Jerzy Popiełuszko w latach walki z komuną był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka – napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. „Dzisiaj szczególnie modlę się o szybką kanonizację ks. Jerzego” – dodał.

„Od 36 lat, tego dnia – 19 października, zadaję sobie pytanie: jaką siłą oddziaływania dysponował ten skromny kapłan – Ks. Jerzy Popiełuszko, by bandycki aparat władzy, jaką była esbecja, musiał uciec się do zbrodni?” – napisał na Facebooku premier Morawiecki.

Podkreślił, że „ks. Jerzy Popiełuszko w latach walki z komuną był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka”.

Przypominając przesłanie ks. Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła, wskazał, że „jest dla nas drogą, o której Zbigniew Herbert pisał: idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch, ocalałeś nie po to, aby żyć (…)Bądź wierny. Idź”.

„Miałem zaszczyt poznać Matkę ks. Jerzego – Panią Mariannę, która była uosobieniem wielkiej skromności i dumy. Stanowiła opokę rodziny, ks. Jerzy bardzo Ją kochał. W ciężkiej pracy na roli, znajdowała czas na prowadzenie domu, wychowanie dzieci w miłości do Polski i wiary. Szanowała każdego człowieka i tę wartość przekazała ks. Jerzemu” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Dodał, że „dzisiaj szczególnie modli się o szybką kanonizację ks. Jerzego”.

19 października 1984 r. w pobliżu wioski Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a następnie zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk