ZagranicaBadanie CDC wykazało, że zdecydowana większość osób zarażonych koronawirusem nosiła maski

Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski15 października, 20204 min

Agencja CDC jest jednym z głównych elementów operacyjnych Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w Stanach Zjednoczonych.

Raport Centers for Disease Control CDC opublikowany we wrześniu pokazuje, że maski i inne osłony twarzy nie są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19, nawet dla osób, które konsekwentnie je noszą.

Badanie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w lipcu i wykazało ono, że porównując 154 „pacjentów z przypadkami”, u których wykryto COVID-19, z grupą kontrolną 160 uczestników z tego samego zakładu opieki zdrowotnej, u których stwierdzono objawy choroby, ale wynik testu był ujemny, ponad 70 procent pacjentów było zakażonych wirusem i zachorowało, mimo że „zawsze” nosili maskę.
„W ciągu 14 dni przed wystąpieniem choroby 71% pacjentów z przypadkami i 74% uczestników grupy kontrolnej przyznało, że zawsze w miejscach publicznych używało nakrycia twarzy z materiału lub innych typów masek” – czytamy w raporcie.

Ponadto ponad 14 procent pacjentów twierdzi, że „często” nosiło zakrycie twarzy i mimo to zostali zakażeni wirusem. Badanie wykazało również, że mniej niż 4 procent pacjentów zachorowało na wirusa, mimo że „nigdy” nie nosili maski ani zakrycia twarzy.

Pomimo wysiłków ponad 70 procent badanych pacjentów, aby postępować zgodnie z zaleceniami CDC, zobowiązujących się do ciągłego noszenia zakrycia twarzy, uległo zarażeniu wirusem.

Chociaż badanie wskazuje, że niektóre z tych osób mogły zarazić się wirusem w chwili, kiedy zdjęli maskę, aby jeść lub pić w punktach gastronomicznych, CDC przyznaje jednak, że nie ma skutecznego sposobu aby ocenić, czy był to dokładny moment, w którym ktoś zaraził się wirusem.

„Charakterystyka narażenia społeczności może być trudna do oceny, gdy występuje powszechna transmisja, zwłaszcza od osób bezobjawowych w obrębie z natury połączonych społeczności” – stwierdza raport.

W rzeczywistości raport sugeruje, że „kierunek, wentylacja i intensywność przepływu powietrza mogą wpływać na przenoszenie wirusa, nawet jeśli środki dystansowania społecznego i stosowanie masek są wdrażane zgodnie z aktualnymi wytycznymi”.

Pomimo tych nowych informacji naukowych CDC, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci oraz wiele autorytetów politycznych nadal zachęca ludzi do noszenia masek. Wiele stanów i miast nakazało nawet stosowanie masek, wymieniając je jako jedno z głównych narzędzi „spowolnienia rozprzestrzeniania się” koronawirusa i utrzymywania niskiej liczby przypadków na swoim obszarze.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × 3 =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl