GospodarkaPolskaPrzedstawiciele branży krytycznie o godzinach dla seniorów w handlu

Karol Kwiatkowski11 października, 202013 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Polska Izba Handlu w związku z planowanym od czwartku (15 października) przywróceniem tzw. godzin dla seniorów przypomniała krytyczne stanowisko branży handlowej w tej sprawie. Również krytycznie do zapowiedzi premiera odniósł się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. 

„W warunkach rosnącej liczby zakażeń zupełnie logiczne wydawałoby się przywrócenie handlu w niedziele – pozwoliłoby to na rozluźnienie ruchu w sklepach, co pozostaje nie bez znaczenia z punktu widzenia ryzyka epidemicznego. Tymczasem, w trakcie dzisiejszej (sobotniej – red.) konferencji prasowej, Premier wraz z Ministrem Zdrowia ogłosili przywrócenie 'godzin dla seniora’ w sklepach” – zwrócił uwagę ZPiP.

„Jest to rozwiązanie znane z okresu od marca do maja br., gdy podstawowym jego skutkiem była dezorganizacja pracy sklepów i ciągnące się metrami kolejki konsumentów czekających na możliwość zrobienia zakupów” – dodał ZPiP.

Polska Izba Handlu przypomniała na swojej stronie stanowisko z kwietnia tego roku. Choć stanowisko jest sprzed kilku miesięcy, to jak podkreślono, „niemniej pozostaje ono w pełni aktualne”. Godziny dla seniorów obowiązywały bowiem już wcześniej, od początku kwietnia do maja.

„W pełni rozumiemy, że osoby starsze potrzebują wsparcia nie tylko w tym trudnym czasie. Warto jednak się przyjrzeć, jak wprowadzone godziny dla seniorów wyglądają w praktyce. Otrzymaliśmy liczne informacje, iż rozwiązanie to nie wspiera funkcjonowania handlu w zakresie obsługi osób starszych, a stwarza problematyczne i potencjalnie konfliktowe sytuacje zarówno pomiędzy klientami sklepów, jak i pomiędzy klientami a obsługą” – komentował, cytowany w stanowisku, Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Zdaniem Ptaszyńskiego, być może lepsze byłoby na przykład wprowadzenie godzin priorytetowych dla seniorów. „Mogłyby wtedy wejść bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. To także znacząco skróciłoby czas pobytu tych osób w sklepach” – wyjaśniał wiceprezes PIH.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

 • Leszek

  11 października, 2020 at 11:05 am

  A ja nie zawiodłem się i tym razem.
  Pomysły godne premiera naszego rządu.
  Jak w przepaść to na oślep.
  Brawo panie Morawiecki.
  I ty, panie futerkowcu!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 + 17 =