PolitykaKE podpisała trzecią umowę na dostawy szczepionki na Covid-19

Magdalena Targańska8 października, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podpisała umowę z firmą koncernu Johnson & Johnson na dostawę potencjalnej szczepionki na Covid-19. Porozumienie mówi o pokryciu zapotrzebowania do 400 mln dawek.

Porozumienie zawarte jest z firmą farmaceutyczną Janssen Pharmaceutica NV, jedną ze spółek farmaceutycznych Janssen Pharmaceutical należących do grupy Johnson & Johnson.

KE poinformowała, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z Covid-19, umowa umożliwi państwom członkowskim zakup szczepionek dla 200 mln osób. Potem będą one mieć też możliwość zakupu szczepionek dla kolejnych 200 mln osób.

Na razie nie wiadomo, kiedy szczepionki będą dostępne. Rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker mówił na konferencji prasowej w Brukseli, że cały czas trwają nad nimi prace, w tym testy kliniczne, ale potrzeba będzie jeszcze autoryzacja rynkowa. „Na tym etapie trudno powiedzieć, w jakim momencie szczepionki będą gotowe” – przyznał.

Wcześniej Komisja podpisała umowę z AstraZeneca i z Sanofi-GSK. Szczepionka, nad którą pracuje Janssen Pharmaceutica NV, znajduje się w III fazie badań klinicznych. W swoich pracach przedsiębiorstwo wykorzystuje platformę technologiczną AdVac®. Tę samą technologię firma wykorzystała też do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz potencjalnych szczepionek przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV.

W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Bruksela zapewnia, że decyzja o wsparciu prac nad określoną szczepionką opiera się na rzetelnym podejściu naukowym i zastosowanej technologii. Liczą się też doświadczenie firmy w opracowywaniu szczepionek i jej zdolności produkcyjne, które mają pozwolić zaspokoić zapotrzebowanie całej UE.

Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na preparaty, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie. Ze względu na wysokie koszty i niepewność co do wyniku inwestowanie w szczepionki na Covid-19 jest ryzykowne dla firm farmaceutycznych. Umowa z KE ma pozwolić na inwestycje, które w przeciwnym razie nie miałyby miejsca.

(PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 + 11 =