Premier: kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego

Karol Kwiatkowski5 października, 20206 min

Kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego – napisał premier Mateusz Morawicki w liście do uczestników VI Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie.

„Choć nie znamy jeszcze prawdziwej skali obecnej recesji, możemy już powiedzieć, że ten największy od wielu dekad kryzys gospodarczy potwierdził znaczenie państwa narodowego. Udowodnił, że w nim zakotwiczona jest skuteczność. To państwo potrafiło odpowiedzieć na to nadzwyczajne i niespodziewane wyzwanie, a hasło, że kapitał ma narodowość nabrało realnego znaczenia” – napisał premier w liście, który odczytał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Morawiecki zaznaczył, że pandemia koronawirusa uderzyła „w samo serce gospodarki, czyli ludzką aktywność”, spowodowała, że nagle i jednocześnie zachwiane zostały podaż, popyt i płynność finansowa. „Dzięki podjętym przez rząd szybkim, elastycznym, a co najważniejsze zdecydowanym działaniom Polska jest teraz w lepszej kondycji finansowej niż wiele europejskich krajów. Spadek PKP pozostaje wśród najniższych w Europie. Miliardy złotych oraz kompleksowe rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej zamortyzowały jeden z największych szoków gospodarczych od czasów II wojny światowej” – podkreślił premier.

Zdaniem Morawieckiego jesteśmy świadkami „wyłaniania się nowego globalnego ładu”, który trwać będzie przez kolejne lata. „To czas niepewności. Wiele rozwiązań, które uznawane były za oczywistość, teraz musimy określać na nowo. (…) Od tego, jak wykorzystamy szanse stojące przed Polską w obliczu pandemii, zależy pomyślność ekonomiczna na wiele kolejnych lat” – napisał Morawiecki.

Premier dodał, że przed Polską jeszcze „długa droga powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu”, a w tym jedną z kluczowych ról odgrywają spółki Skarbu Państwa, które – zdaniem premiera – w ostatnich miesiącach „zdały egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu” i udowodniły, że potrafią skutecznie i sprawnie radzić sobie w warunkach kryzysowych.

List do uczestników szczytu skierowała też marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że obecna sytuacja, w której znalazł się świat w związku z pandemią koronawirusa, wymaga nowych rozwiązań. „Polsce potrzebna jest dynamiczna, konkurencyjna, dobrze zorganizowana, a przede wszystkim innowacyjna i bezpieczna gospodarka. Obecna niełatwa sytuacja, w której się znajdujemy, w której ze względu na pandemię znalazł się właściwie cały świat, wymaga od nas wielu nowych rozwiązań, nietuzinkowych pomysłów i dalekosiężnych planów” – napisała Witek w liście, który odczytał pos. Sylwester Tułajew.

„Jeżeli chcemy, aby Polska stała się krajem dobrobytu i silnym gospodarczo, to niewątpliwie musimy stawiać na najlepsze rozwiązania. Liczymy na najlepsze firmy, na liderów środowiska przedsiębiorców, którzy wskazywać będą właściwą drogę i niestandardowe pomysły na ten trudny czas” – dodała marszałek Sejmu.

Dwudniowy VI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2020, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie, odbywa się pod hasłem „Państwo – gospodarka – bezpieczeństwo: filary polskiej gospodarki przyszłości”. W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki.

Podczas szczytu na wielu panelach zaplanowano dyskusje na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Będą też debaty poświęcone zabezpieczeniu polskiej gospodarki w dobie pandemii.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk