Czy drewno jest dobrym materiałem energetycznym i źródłem odnawialnym?

Karol Kwiatkowski2 października, 20205 min

Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne, nadesłał nam swój komentarz do naszego artykułu pt. Warunkowy zakaz palenia w kominkach na Mazowszu. Nawet do 5 tys. zł. kary, w którym ukazała się wypowiedź Piotra Siergieja, rzecznika Polskiego Alarmu Smogowego.

Komentarz Krzysztofa Woźniaka zamieszczamy w całości poniżej.

„Negatywny stosunek Polskiego Alarmu Smogowego do ogrzewania drewnem być może wynika z braku ich wiedzy w tym temacie. Przekonuje o tym rzecznik PAS Piotr Siergiej w swoich wypowiedziach. Tłumaczy on publice, że drzewo przeznaczone na cele energetyczne to dodatkowe CO2, które zostanie wyrównane za ok. 80 lat od momentu jego emisji (gdy to drzewo odrośnie). To fundamentalny brak znajomości zagadnień gospodarki leśnej i klimatycznej.

Otóż emisja CO2 z 1 drzewa jest w tym samym czasie pochłaniana przez dodatkowy przyrost pozostałych w lesie drzew. Wynika to z faktu, że pozostałe drzewa rosną. Czyli jeśli dziś las pochłaniał X kg CO2, to ten sam las jutro pochłonie X+Y kg CO2 (bo drzewa są większe). I właśnie dlatego możemy codziennie zużyć pewną część drzew w tym lesie na ogrzewanie – nie większą niż pochłaniające Y kg CO2. W ten sposób ilość CO2 w atmosferze nie rośnie nawet na bieżąco, nie mówiąc już o 80 latach „oczekiwania na wyrównanie” pana Siergieja, rzecznika PAS. Pozostaje pytanie czy w Polsce nie zużywa się za dużo drzew na cele energetyczne. Odpowiedź jest prosta – dopóki ilość lasów w kraju się nie zmniejsza, bilans CO2 jest „na bieżąco” korzystny. Wiadomo z kolei, że ilość lasów w Polsce systematycznie rośnie, więc spalanie drewna nie pogarsza tu klimatu.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że Polski Alarm Smogowy uczestniczy w kreowaniu polityki antysmogowej i klimatycznej w Polsce (np. Program Czyste Powietrze), co (biorąc pod uwagę stan ich wiedzy) prawdopodobnie może skutkować błędnymi decyzjami z konsekwencjami finansowymi dla całego kraju (na przykład gdy w zasięgu jest gaz to urządzenia gazowe mogą być dofinansowane a dla urządzeń na odnawialną biomasę jest dofinansowania zakaz, przez co Polska np. nie osiągnie celów klimatycznych i będzie płacić drakońskie kary w UE). Powyższy przykład nie jest dla Polskiego Alarmu Smogowego odosobniony, niedawno wybitni polscy naukowcy zarzucili im nierzetelność (http://zielonecieplo.pl/naukowcy-odcinaja-sie-od-opracowan-polskiego- i-krakowskiego-alarmu-smogowego/). Dlatego trzeba poważnie się zastanowić nad odsunięciem tego podmiotu od wpływu na wszelkiego rodzaju programy i regulacje państwowe i samorządowe.

Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne.”

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk