Kulesza (Konfederacja) o Kaczyńskim: jesteśmy zdumieni utworzeniem stanowiska „komisarza do spraw bezpieki”

Karol Kwiatkowski24 września, 20205 min

Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o utworzeniu takiego stanowiska „komisarza do spraw bezpieki”- powiedział szef koła Konfederacja Jakub Kulesza komentując zapowiedź wejścia szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego do rządu, jako wicepremiera z nadzorem m.in. nad resortem sprawiedliwości.

„Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o utworzeniu takiego stanowiska +komisarza do spraw bezpieki+” – powiedział Kulesza odpowiadając na pytania na konferencji prasowej w Sejmie.

Wcześniej w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że wszystko wskazuje na to, że prezes PiS będzie w rządzie jako wicepremier. Mówił też o planie, by Kaczyński został szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, któremu ma podlegać m.in. resort sprawiedliwości.

Kulesza przyznał, że dostrzega tu analogie historyczne. „Widzę tu wiele analogii do historii, do reżimów komunistycznych, gdzie bezpieka, właśnie resorty bezpieczeństwa, były najważniejszymi resortami, i nad nimi bezpośrednio pracę musiała mieć kontrolę, i zazwyczaj osoby mające kontrolę nad tymi resortami mogły ubiegać się o sukcesję, czego przykładem prezydent Władimir Putin”.

„Jak widać, prezes Jarosław Kaczyński ma bardzo złe zdanie o resortach siłowych w Polsce, o służbach, o wymiarze sprawiedliwości, o Ministerstwie Obrony Narodowej, skoro po pięciu latach, niby jego rządów, zdecydował się bezpośrednio objąć nadzorem te resorty. Widać nie wszystko idzie zgodnie planem, albo być może te resorty, wymknęły się panu prezesowi spod kontroli i (stąd) tak radykalne kroki, zmierzające do tego, że pan prezes, który takiej funkcji wykonawczej w rządzie nie pełnił już kilkanaście lat, zdecydował się jednak, w tej sytuacji wicepremierem zostać i bezpośrednio trzymać rękę na pulsie i kierować” – powiedział szef koła Konfederacji.

Kulesza wyraził przypuszczenie, że mógł o tym zadecydować „brak zaufania do Zbigniewa Ziobry, polskiej prokuratury, a być może brak zaufania także do służb specjalnych w Polsce, do sił zbrojnych w Polsce, bo także nad tymi resortami, według słów marszałka Terleckiego, pan prezes Kaczyński miałby sprawować taki nadzór”.

Odnosząc się do pytania o ewentualne tworzenie przez Zbigniewa Ziobrę partii prawicowej wokół Solidarnej Polski, gdyby nie zdecydował się na podpisanie nowej umowy koalicyjnej z PiS, Kulesza stwierdził, że nie widzi potrzeby tworzenia prawicowej partii w Polsce, gdyż „jedną prawicową partię w Polsce mamy”.

„Z tych partii, które są w polskim parlamencie tą partią jest Konfederacja. Inne partie czasem udają ugrupowania prawicowe. Nie będę doradzał panu ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, ale chciałbym przypomnieć, że tworzy on od pięciu lat koalicję z Prawem i Sprawiedliwością i odpowiada za wszystko, co się w Polsce od pięciu lat dzieje, także za te rzeczy, które absolutnie nie mają nic wspólnego z ideową prawicą” – oświadczył Kulesza. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk