Posłanki KO upominają się o dostępność szczepionek na grypę

Magdalena Targańska17 września, 20204 min

Posłanki KO: Iwona Śledzińska-Katarasińska i Barbara Nowacka pytały w czwartek o dostępność szczepionek na grypę, które – jak podkreślały – w dobie pandemii koronawirusa przydałyby się zwłaszcza osobom starszym. Zapowiedziały złożenie w tej sprawie interpelacji do ministra zdrowia.

Śledzińska-Katarasińska zwróciła na czwartkowej konferencji prasowej uwagę, że Polacy ostatnio wiele słyszą – z mediów i od swoich lekarzy – o potrzebie zaszczepienia się na grypę, tymczasem szczepionek brakuje w całym kraju. „W żadnej aptece państwo w tej chwili szczepionki nie dostaniecie, w żadnej hurtowni szczepionek nie ma, żadna przychodnia nie dysponuje szczepionkami” – przekonywała posłanka.

Jak dodała, w dobie pandemii koronawirusa szczepienia na grypę szczególnie przydałyby się osobom po 65. roku życia. „Bezpłatne szczepionki dla seniorów są czystą fikcją, bo jak mogą nie być, jeżeli nie ma szczepionek?” – ironizowała Śledzińska-Katarasińska.

Według niej jeśli wziąć jeszcze pod uwagę potrzeby osób przewlekle chorych, pracowników służby zdrowia, nauczycieli i młodzieży, to obecnie brakuje kilkanaście milionów szczepionek.

Śledzińska-Katarasińska zapowiedziała, że w tej sprawie zwróci się z interpelacją poselską do resortu zdrowia. „Oczekujemy, że nowy minister zdrowia (Adam Niedzielski) powie co z tym zrobić” – zaznaczyła.

Nowacka ironizowała z kolei: „Grupa rekonstrukcyjna PRL-u ma się w Ministerstwie Zdrowia świetnie. Okazuje się, że jesień i sezon grypowy zaskakuje ministerstwo tak, jak w dawnych czasach zima potrafiła zaskoczyć drogowców”. Zwróciła uwagę, że pandemia koronawirusa trwa w Polsce od połowy marca i – jej zdaniem – oczywiste było, że jesienią może dojść do kumulacji zachorowań – z jednej strony na COVID-19, z drugiej – na grypę.

„W aptekach, w przychodniach trwają zapisy do społecznych kolejek, ludzie rozmawiają ze sobą jak załatwić szczepionkę na grypę” – dodała Nowacka.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o szczepionki przeciwko grypie, tłumaczył w czwartek rano w Polskim Radiu 24, że zamawiane są one z wyprzedzeniem rocznym i ich dostępność jest na poziomie takim, jak sezon wcześniej. W tym roku to 2 mln dawek. Wiceminister stwierdził też, że szczepionek nie powinno zabraknąć i prowadzone są rozmowy z producentami, by tę pulę zwiększyć. „Każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, tę szczepionkę otrzyma” – zapewnił Kraska. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk