Mimo testów, nie ma nowych zakażeń koronawirusem wśród górników

Paweł Skutecki17 września, 20204 min

Minionej doby w śląskich kopalniach nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem wśród górników, przybyło natomiast ośmiu ozdrowieńców – wynika z czwartkowych danych spółek węglowych.

Obecnie z COVID-19 zmaga się jeszcze 56 górników: 37 w Polskiej Grupie Górniczej i 19 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys.

Według danych PGG, koronawirusa pokonało dotąd 3198 pracowników tej spółki (98,9 proc.) z 3235 zakażonych od początku pandemii. W PGG choruje obecnie 37 osób. Od środy w spółce nie przybyło nowych zakażeń, a cztery kolejne osoby wyzdrowiały. 62 górników z PGG jest na kwarantannie.

W JSW liczba osób, u których od początku pandemii badania potwierdziły SARS-CoV-2, wynosiła w czwartek 4146 (od wtorku nie przybyło nowych przypadków infekcji), z których 4127 osoby (ponad 99,5 proc.) jest już wyleczonych; minionej doby przybyło czterech ozdrowieńców. Nadal choruje 19 pracowników. Na kwarantannie jest dziewięciu górników z JSW.

Łącznie, według czwartkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8269 górników z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Węglokoks Kraj i prywatnej kopalni Silesia. Wyzdrowiało 8213 osób, czyli 99,3 proc. wszystkich zakażonych. W kopalniach: Bobrek (należącej do spółki Węglokoks Kraj) i Silesia w Czechowicach-Dziedzicach wyzdrowieli już wszyscy zakażeni górnicy.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w czwartek liczba osób zakażonych wynosiła 21 tys. 412 – o 64 więcej niż w środę. Od początku epidemii zmarło 520 osób z COVID-19 – w czwartek poinformowano o trzech kolejnych zgonach mieszkańców regionu.

Wyzdrowiało blisko 93,5 proc. wszystkich zakażonych (20 tys. 10 osób) – w czwartek w regionie przybyło kolejnych 108 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 356,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowane są obecnie 183 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.(PAP)

autor: Marek Błoński

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk