PolitykaKosiniak-Kamysz: ograniczenie uboju rytualnego to byłoby „zaoranie” polskiego rolnictwa

Magdalena Targańska17 września, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wprowadzenie ograniczenia uboju rytualnego zwierząt byłoby to „zaoranie” polskiego rolnictwa; PSL będzie się temu sprzeciwiał – zapowiedział w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt zamian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Sejmowa komisja rolnictwa poparła w czwartek rano kilka poprawek do tego projektu. Najważniejsza z nich to wykreślnie zapisów ograniczających ubój rytualny.

Kosiniak-Kamysz podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia, że PSL nie zgodzi się na wprowadzenie zakazu uboju rytualnego zwierząt. „To zaoranie polskiego rolnictwa” – ocenił szef ludowców. „Będziemy bronić prawa do hodowli zwierząt w Polsce, do ich uboju w taki, czy w inny sposób” – zadeklarował.

„Ubój dla celów religijnych i eksport mięsa drobiowego oraz wołowego, to jest wielka gałąź polskiego rolnictwa” – wskazał Kosiniak-Kamysz. Poinformował, że łączne dochody z eksportu mięsa drobiowego i wołowego, które pochodzi z uboju rytualnego stanowi w ciągu roku 7 mld zł. Wskazał, że jest to „bardzo ważna branża i jest ona połączona z resztą rolnictwa”.

Według Kosiniaka-Kamysza wprowadzenie zakazu uboju rytualnego zwierząt, których mięso jest przeznaczone na eksport byłoby „pełną hipokryzją”. „w Polsce dla wspólnot religijnych można dokonać takiego uboju i tu już nie ma takiego cierpienia, ale jeżeli już mamy zarobić na tym i sprzedać za granicę, to już jest cierpienie” – zauważył.

Sprawozdanie komisji o poselskich projektach nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma być przedstawione w Sejmie jeszcze w czwartek.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × jeden =