Róża Thun przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej

Karol Kwiatkowski10 września, 20209 min

Róża Thun znana jest z wielu akcji wymierzonych w polski rząd i w działania Prawa i Sprawiedliwości. Teraz chce zablokować przekop Mierzei Wiślanej.

W środę w mediach społecznościowych europosłanka opublikowała list skierowany do komisarza ds. środowiska. W liście tym możemy przeczytać: My członkowie Europarlamentu chcemy wyrazić głębokie zaniepokojenie przekopem Mierzei Wiślanej w Polsce, gdzie wśród ciszy instytucji europejskich odbywa się niszczenie środowiska naturalnego. Mocna odpowiedź, szybkie, decyzyjne działania są wymagane bardziej niż kiedykolwiek, aby chronić przyrodę i odwrócić degradację ekosystemów korzystnych dla ludzi, klimatu i planety. W związku z sytuacją przedstawioną powyżej, ze względu na potrzebę bioróżnorodności mierzei wiślanej, my posłowie do Parlamentu Europejskiego pani Saskia Bricmont i Róża Thun chciałybyśmy jak najszybciej wymienić poglądy w Panem Komisarzem”.

Thun na pisała na Twitterze: #Przekop #MierzejaWiślana to zagrożenie dla Bałtyku, temat palący nie tylko dla PL.Reagując na liczne Państwa głosy, zorganizowałam dziś spotkanie z kom. ds. środ. @VSinkevicius bo „zdecydowane działania są konieczne do ochrony natury i odwrócenia procesu degradacji ekosystemów”.

Przypomnijmy, że w tym sporze chodzi o przekopanie Mierzei Wiślanej i zbudowanie tam kanału. Ma to umożliwić statkom wpływanie na teren Zalewu Wiślanego, a także ułatwić dostęp do elbląskiego portu. Nie podoba się to Rosji i Róży Thun – polskiej europosłance. Kanał przysłuży się turystyce, stworzy miejsca pracy, zwłaszcza w Elblągu i okolicach. Pozwoli także wzmocnić polską pozycję militarną w relacjach z Rosją.

Po rozmowie z komisarzem Thun napisała: Komisarz @VSinkevicius potwierdził, że #KE traktuje sprawę poważnie. Są zawiedzeni faktem, że mimo obietnic ze strony PL, prace na #MierzejaWiślana ruszyły. Komisarz zapowiedział, ze jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie to w przyszłym miesiącu przedstawi Kolegium Komisarzy wniosek ws. skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości #UE. W związku z kolejnymi pytaniami o dodatkowe działania, Komisarz nie wyklucza listu do PL ministra, wzywającego do zaprzestania prac.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk