Morawiecki zapowiedział uruchomienie programu „PolandBusinessHarbour”

Magdalena Targańska10 września, 20203 min

Przyspieszony tryb udzielania wiz dla osób z wykształceniem technicznym, wsparcie najlepszych białoruskich startupów oraz firm, chcących przenieść się do Polski – zakłada uruchomiony z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego program „PolandBusinessHarbour”.

„Przez stulecia burzliwej historii Polacy musieli szukać schronienia w innych krajach. Wielu z nich wniosło nieoceniony wkład w dorobek swoich przybranych ojczyzn, pielęgnując jednocześnie polską tożsamość. Dlatego chcę, by tak jak kiedyś inne państwa dla nas, teraz Polska stała się bezpiecznym schronieniem dla inżynierów, programistów, startupów i firm IT z Białorusi, szczególnie aktywnych podczas protestów i narażonych na represje” – napisał premier w czwartek na Facebooku.

„Dziś czas na zdecydowane działania, dlatego z mojej inicjatywy, przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju, MSZ, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Startup HUB Poland, uruchamiamy program #PolandBusinessHarbour, w ramach którego: osoby z wykształceniem technicznym lub doświadczeniem w branży IT otrzymają wizę w trybie przyspieszonym. Przy tym punkcie chciałbym podziękować polskim firmom informatycznym, które tak licznie odpowiedziały na apel GovTech Polska i przygotowały dla przyjeżdżających specjalne oferty pracy; najlepsze startupy otrzymają finansowanie na przyjazd do Polski oraz dostęp do programów akceleracyjnych i pomoc na miejscu w rozkręceniu biznesu; firmy chcące przenieść się do Polski dostaną wsparcie zespołu ekspertów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – PAIH; doradztwo prawne i dostęp do nowych rynków” – głosi wpis premiera.

Szef rząduzaprosił wszystkich zainteresowanych – zarówno pragnących przyjechać i pracować w Polsce, jak i organizacje chcące dołączyć do programu – na stronę gov.pl/businessharbour.

„Niech współpraca między naszymi narodami kwitnie” – napisał Morawiecki.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk