Koniec wojny w NIK? Banaś przywraca Dziubę

Paweł Skutecki9 września, 20204 min

Prezes NIK Marian Banaś podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postepowania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie – poinformował we wtorek PAP wydział prasowy NIK.

Na początku lipca br. prezes NIK skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę i wniosek do marszałek Sejmu o jego odwołanie z funkcji. Następnie zdecydował o odsunięciu Dziuby od nadzoru nad kontrolami.

Swoją decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury Banaś uzasadnił staniem na straży niezależności kontrolerów NIK. Podał, że zawiadomienie dotyczy popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Na początku sierpnia sejmowa Komisja do spraw Kontroli Państwowej negatywnie zaopiniowała wniosek prezesa NIK o odwołanie Tadeusza Dziuby.

Wydział prasowy Izby poinformował we wtorek, że w związku z tym, że marszałek Sejmu nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK, prezes Marian Banaś zdecydował o przywróceniu Dziubie nadzoru nad kontrolami.

„Z uwagi na fakt, że wniosek Prezesa NIK Mariana Banasia, skierowany do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek został negatywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Kontroli Państwowej – pani Marszałek nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK Tadeusza Dziuby” – przekazała PAP p.o. kierownika wydziału prasowego Anna Matusiak-Rześniowiecka.

„Prezes NIK Marian Banaś, kierując się obowiązującymi przepisami prawa, podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postepowania przygotowawczego w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie” – dodała Matusiak-Rześniowiecka.

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku.

Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005–2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993–2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001–2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk