Grodzki: brak kandydata PiS na RPO dowodzi ostrej wojny na prawicy

Magdalena Targańska9 września, 20205 min

Brak zgłoszenia kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich przez PiS dowodzi, że wojna w Zjednoczonej Prawicy jest gorętsza i głębsza, niż to wynika z relacji medialnych – ocenił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu był pytany przez dziennikarzy, czy jego zdaniem kończący kadencję RPO Adam Bodnar mógłby dalej pełnić swoją funkcję.

„Z punktu widzenia ludzkiego nie miałbym nic przeciwko temu, aby pan prof. Adam Bodnar, znakomity Rzecznik, który całą swoją działalnością udowodnił, że właściwie pojmuje tę funkcję, pełnił ją dłużej” – powiedział Grodzki. „Takie przypadki zdarzały się już wcześniej, o ile pamiętam także prof. (Andrzej) Zoll pełnił o pół roku dłużej swoją funkcję” – dodał.

Marszałek Senatu przyznał jednak, że zapewne rządzące PiS wcześniej czy później zgłosi swojego kandydata.

„Patrząc na apetyt PiS na różne stanowiska spodziewam się, że wystawią kiedyś swojego kandydata, prawdopodobnie nie zatwierdziwszy pani Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która też jest znakomitym kandydatem” – powiedział Grodzki.

„To, że nie byli w stanie wyłonić kandydata to dla mnie jest tylko syndrom tego, że wojna w obozie prawicy jest dużo gorętsza i głębsza, niż to wynika z enuncjacji medialnych” – dodał.

Zapewnił, że jak jakiś kandydat na RPO zostanie wskazany przez Sejm, Senat starannie dokona oceny tej kandydatury, tak jak zawsze starannie ocenia ustawy uchwalane przez Sejm. „Jeśli kandydaci się formalnie pojawią, będą poproszeni, przesłuchani, odpytani i wtedy Senat podejmie decyzje” – powiedział Grodzki.

Na temat upływającej kadencji Bodnara wypowiedziała się też na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ilustrując to zdjęciem z 2015 roku, gdy jako marszałek Sejmu wręczała Adamowi Bodnarowi nominację.

„Zawsze po stronie Obywateli i prawa. Zawsze tam, gdzie trzeba było pomóc słabszym i wykluczanym. Gdzie naruszane były prawa obywatelskie. Praca RPO w tych trudnych czasach wymagała wytrwałości i wielkiego zaangażowania. Tak zapamiętam kadencję@Adbodnar. Dziękuję, Panie Rzeczniku!” – napisała Kidawa-Błońska.

W środę mija pięcioletnia kadencja Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez ponad 300 organizacji społecznych. Szans na jej poparcie nie widzą politycy PiS. Zgodnie z ustawą dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez swego następcę. Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk