Białoruś/ Rada Koordynacyjna: metody stosowane przez władze zaostrzają sytuację

Magdalena Targańska7 września, 20203 min

Białoruska opozycyjna Rada Koordynacyjna zażądała w poniedziałek uwolnienia należącej do jej prezydium Maryi Kalesnikawej i oceniła, że stosowane przez władze metody zaostrzają sytuację.

W zamieszczonym w serwisie Telegram oświadczeniu Rada napisała, że nieznane osoby w centrum Mińska porwały Kalesnikawą, rzecznika Antona Radniankoua i sekretarza Iwana Kraucowa i nie wiadomo, gdzie się znajdują.

„Przy tym organy, które mają w naszym kraju za zadanie ochronę porządku i prawa, do tej pory nie udzieliły informacji o tym, gdzie są nasi koledzy, i negują swój udział” – dodano.

Rada przypomina, że w sobotę Wolha Kawalkawa, członkini prezydium, była zmuszona do opuszczenia kraju, kolejny członek prezydium Siarhiej Dyleuski otrzymał karę aresztu, z kolei następnej przedstawicielce prezydium Lilii Ułasawej postawiono zarzut dotyczący niepłacenia podatków.

„Oczywiście takie metody są nielegalne i nie mogą doprowadzić do niczego innego niż zaostrzenie sytuacji w kraju, pogłębienie kryzysu i dalsze narastanie protestów” – oznajmiono.

Według Rady Koordynacyjnej „w ostatnich dniach władze zamiast próbować prowadzić dialog ze społeczeństwem zaczęły otwarcie stosować metody terroru”.

Rada żąda natychmiastowego uwolnienia Kalesnikawej, Własouej, Radniankoua, Kraucowa i potwierdzenia możliwości swobodnego powrotu do kraju Kawalkawej, Pawła Łatuszki i Swiatłany Cichanouskiej.

Kalesnikawa, współpracowniczka Cichanouskiej i koordynatorka sztabu przebywającego w areszcie Wiktara Babaryki, została zatrzymana w poniedziałek w Mińsku – poinformował wcześniej portal TUT.by.

Według świadków Kalesnikawa została zatrzymana w centrum Mińska – podał portal. Z relacji wynika, że osoby, które dokonały zatrzymania, nie nosiły mundurów żadnej formacji struktur siłowych.

Mińska milicja przekazała, że jej funkcjonariusze nie zatrzymali Kalesnikawej.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk