NaukaWiadomościNależy w końcu skończyć z sezonową zmianą czasu

Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski5 września, 20202 min

Amerykańska Akademia Medycyny Snu twierdzi, w oficjalnym oświadczeniu, że należy skończyć z sezonową zmianą czasu, ponieważ zmiany te powodują choroby układu krążenia, zaburzenia nastroju i wypadki samochodowe.

W ciągu ostatnich kilku lat odbyła się intensywna debata na temat przejścia z czasu standardowego na czas letni. Prawie na całym świecie coroczne zmiany czasu na letni wiosną i powrót do standardowego czasu jesienią jest wymagane przez prawo.

Mnogość zgromadzonych dowodów wskazuje, że gwałtowne przejście od czasu standardowego do czasu letniego pociąga za sobą istotne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, w tym zwiększone ryzyko niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych, zaburzeń nastroju i wypadków samochodowych.

Chociaż chroniczne skutki pozostawania w okresie letnim przez cały rok nie zostały dobrze zbadane, czas letni jest mniej zgodny z biologią okołodobową człowieka – co ze względu na wpływ opóźnionego naturalnego cyklu światła / ciemności na działalność człowieka może skutkować niewspółosiowość dobowa, która w niektórych badaniach była powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zespołem metabolicznym i innymi zagrożeniami dla zdrowia.

Dlatego też, według stanowiska Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, te sezonowe zmiany czasu powinny zostać zniesione na rzecz stałego, ogólnokrajowego, standardowego czasu całorocznego.

Źródło: JCSM.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/server214716/ftp/wordpress/wp-content/themes/newstar-child/relativeArticle.php on line 49

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 + 12 =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl