Sasin z przykrością potwierdza, że nepotyzm w spółkach skarbu państwa się zdarza

Karol Kwiatkowski3 września, 20204 min

Nie chciałbym, żeby takie sytuacje miały miejsce; ta decyzja będzie korygowana – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o sprawę Nikodema Matusiaka – prywatnie syna posła PiS Grzegorza Matusiaka – który został prezesem spółki Inova z grupy KGHM.

O przypadki nepotyzmu przy obsadzaniu stanowisk m.in. w spółkach skarbu państwa wicepremier pytany był w internetowej części rozmowy RMF FM.

„Nie będziemy w ministerstwie aktywów państwowych tolerować nepotyzmu rozumianego w ten sposób, że ktoś dostaje intratne posady w zarządach czy radach nadzorczych tylko wyłącznie dlatego, że jest rodziną posła czy jakiegoś polityka. Nie ma miejsca dla tego typu działań. Nawet jeśli tego typu sytuacje się zdarzają – bo się zdarzają rzeczywiście i to muszę powiedzieć z przykrością – to będą korygowane” – powiedział. „I będzie korygowana również decyzja dotycząca właśnie członka najbliższej rodziny jednego z posłów, ona zapadła poza wiedzą ministerstwa” – dodał.

Dopytywany, czy chodzi o syna posła PiS Nikodema Matusiaka, Sasin potwierdził. „Chciałem powiedzieć wyraźnie, że to nie była decyzja, która była w jakikolwiek sposób podejmowana tutaj w ministerstwie, ja się o niej również dowiedziałem z mediów. Nie chciałbym, żeby takie sytuacje miały miejsce” – podkreślił.

Zgodnie z biogramem zamieszczonym na stronie spółki Matusiak (ur. w 1986 r.) jest „doświadczonym i cenionym ekspertem górnictwa, specjalizującym się w problematyce międzynarodowej przemysłu wydobywczego”.

„W 2017 roku podjął pracę w Grupie Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie pełnił funkcje m.in. Dyrektora Zarządzającego, Prokurenta. W kolejnym roku awansował na stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. Organizacji i Rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. W celu pogłębiania swojego międzynarodowego doświadczenia i kompetencji w tym zakresie, w 2019 roku przyjął ofertę pracy w największej w Czechach spółce górniczej OKD a.s., gdzie objął stanowisko Project Managera” – czytamy.

Funkcję prezesa zarządu INOVA Centrum Innowacji Technicznych pełni od lipca 2020 r.(PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk