Minister edukacji: trzeba mówić o tym, że Wałęsa był agentem

Karol Kwiatkowski31 sierpnia, 20204 min

Lech Wałęsa jest postacią ewidentnie związaną z Solidarnością, nikt nie zamierza go wymazywać z historii – powiedział w poniedziałek szef MEN Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem trzeba mówić i o tym, Wałęsa był twarzą Solidarności, i o tym, że był agentem.

Piontkowski, który był gościem radia RMF FM, pytany co jako nauczyciel historii mówiłby uczniom o 40-leciu podpisania Porozumień Sierpniowych, dlaczego jest to ważna rocznica, szef MEN podkreślił, że dzięki tym ludziom udało się obalić w Polsce komunizm. „Co prawda jeszcze nie w 1980 r., ale 10 lat później Polacy odzyskali wolność. Odzyskaliśmy wolną, suwerenną Polskę” – stwierdził.

Dopytywany, kto obalał komunizm, odpowiedział, że Polacy. „Przypomnę, że do Solidarności zapisało się 10 mln ludzi. Nigdy jeszcze nie było w historii Polski tak masowego ruchu. I ta masowość tego ruchu doprowadziła do tego, że można było obalić komunizm. Chociaż nie bez przeszkód, bo po drodze był stan wojenny i kilka kolejnych lat, które mało sympatycznie wspominamy” – powiedział Piontkowski.

Proszony o odpowiedź, co mówiłby uczniom o byłym przewodniczącym „S” i byłym prezydencie Lechu Wałęsie, minister wskazał, że Wałęsa jest postacią ewidentnie związaną z Solidarnością. „Nikt nie zamierza go wymazywać. To jest postać, która przeszła do historii Polski” – zaznaczył.

Pytany, czy mówiłby uczniom o tym, że Wałęsa „był agentem, czy raczej koncentrowałby się na tym, że był jednym z twórców i twarzą wielkiego ruchu Solidarności”, Piontkowski odpowiedział: „Trzeba mówić o jednym i o drugim”.

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk