ZagranicaPrezydent ZEA wydał dekret formalnie odrzucający bojkot Izraela

Magdalena Targańska29 sierpnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Przywódca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Chalifa ibn Zajed an-Nahajan wydał formalny dekret unieważniający ustawę o bojkocie Izraela i zezwalający na umowy handlowe i finansowe między dwoma krajami – poinformowała w sobotę oficjalna agencja informacyjna WAM.

Dekret prezydenta ma na celu „wspieranie współpracy bilateralnej w celu nawiązania stosunków dwustronnych” – podała agencja.

Pakt pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, federacją siedmiu szejkanatów, nazwany Porozumieniem Abrahama, został zawarty 13 sierpnia pod auspicjami USA. Na jego mocy Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiążą stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się zawiesić aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed potwierdził, że porozumienie jest jedynie „mapą drogową”, która prowadzić będzie do nawiązania relacji.

Relacja między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem, w tym gospodarcze, poprawiały się i rozwijały już od dawna, mimo braku oficjalnych stosunków. Od dłuższego czasu izraelscy blogerzy obserwujący podróże lotnicze swych rodaków zwracali uwagę na rosnącą liczbę wypraw biznesowych do Emiratów, choć między krajami nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. W poniedziałek samolot izraelskiego głównego przewoźnika El Al jest spodziewany w Abu Zabi.

ZEA będą trzecim arabskim państwem po Egipcie i Jordanii, które nawiążą stosunki dyplomatyczne z Izraelem. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + dziewięć =