Projekty ustaw dekoncentracyjnych media

Karol Kwiatkowski28 sierpnia, 20204 min

W obozie władzy powstają dwa konkurencyjne projekty ustaw dekoncentracyjnych wymierzonych w niezależne media; „łagodniejszy” z nich powstaje w resorcie kultury, bardziej drakoński szykuje Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – pisze w piątek „Gazeta Wyborcza”.

Jak pisze piątkowa „GW”, założenia do projektu MKiDN są zawarte w dokumencie, który powstał w rządzie PiS na bazie tłumaczeń przepisów francuskich i niemieckich. Główna różnica między tymi projektami – jak pisze „GW” – „dotyczy tego, czy nowe przepisy będą działać wstecz, jak chcą +ziobryści+ i część PiS”. „Ludzie z resortu kultury wspierani przez premiera Mateusza Morawieckiego postulują, by przepisy dotyczyły tylko nowych transakcji. Koncerny medialne nie byłyby więc zmuszane do odsprzedaży aktywów, ale nie mogłyby powiększać stanu posiadania. Dlatego radykałowie uważają, Że wiceminister kultury Paweł Lewandowski +chce wybić zęby ustawie+” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Z kolei „umiarkowani”, jak podaje „GW”, mają argumentować, że przyjęcie łagodniejszej wersji sprawi, że UE „nie będzie się czepiać ustawy”.

„W przypadku przyjęcia ostrzejszego projektu międzynarodową awanturę PiS ma jak w banku, i to nie tylko na szczeblu unijnym. Według naszych informacji w czasie ostatniej wizyty w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo dał do zrozumienia politykom PiS, że działanie na szkodę amerykańskich korporacji spotka się z ostrym sprzeciwem Stanów Zjednoczonych” – czytamy w gazecie. Przypomniano w niej, że te korporacje to nie tylko Discovery – właściciel TVN, ale także fundusz inwestycyjny Kohlberg Kravis Roberts&Co.LP (KKR), który rok temu kupił 43,5 proc. udziału w koncernie medialnym Axel Springer i stał się współwłaścicielem wydawcy m.in. serwisu Onet.pl., tabloidu „Fakt” oraz tygodnika „Newsweek Polska”.

Jak wskazuje dziennik, ustawa dekoncentracyjna może zmusić wiele korporacji medialnych do pozbycia się aktywów. Chodzi o Polsat Zygmunta Solorza i amerykańską korporację Discovery, a także Agorę, niemieckie firmy Bauer Media (RMF FM), Ringier Axel Springer Polska (Onet, „Newsweek”, „Fakt”), Polska Press („Polska The Times” i gazety regionalne).

Według „GW” nowymi regulacjami, które są planowane, nie byłyby objęte media państwowe ani koncern o. Tadeusza Rydzyka. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk