Patkowski: Nasze portfele są bezpieczne

Paweł Skutecki28 sierpnia, 20204 min

Zanim będziemy mówić o budżecie bez deficytu, to będziemy mówić o konsolidacji finansów publicznych; taką konsolidację chcemy już rozpocząć w przyszłym roku – zapowiedział w piątek wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wiceministra finansów był pytany w Radiu Wnet o to, jak długo w finansach publicznych będą odczuwane skutki kryzysu wywołanego koronawirusem.

„Najbliższe lata to będzie czas (…) wpływania na gospodarkę i takiego ratowania przedsiębiorców, ale też sektora finansów publicznych, żebyśmy mogli dalej normalnie funkcjonować” – powiedział wiceminister w Radiu Wnet.

Jak dodał, kolejne lata będą okresem konsolidacji finansów publicznych, czyli wychodzenia na fiskalną prostą po tym, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach. „Zanim będziemy mówić o budżecie bez deficytu, najpierw będziemy mówić o konsolidacji finansów publicznych. I my tę konsolidację chcemy już rozpocząć w przyszłym roku” – powiedział.

Wiceminister podtrzymał, że nie ma planów wprowadzania nowych danin publicznych ani podatków.

„Absolutnie nie zamierzamy wprowadzać ani nowych podatków, ani nowych danin, o których byśmy nie mówili. I nie zamierzamy podwyższać tych danin, które już obowiązują. Nasze portfele w tym zakresie są bezpieczne” – zapewnił.

Przekazał, że rząd nie przewiduje i nie chce drugiego lockdownu w gospodarce.

„Oczywiście koronawirus jest dalej dla nas nieprzewidywalny i mogą być takie sytuacje, że będziemy prowadzali taką decentralizację walki z koronawirusem, co już robimy, wprowadzając strefy żółte i czerwone. I być może będą poszczególne regiony Polski, gdzie te zabezpieczenia sanitarne będą musiały być ostrzejsze, co może skutkować też ograniczeniem działalności gospodarczej” – tłumaczył Patkowski.

Zapewnił jednocześnie, że jeżeli taki scenariusz będzie realizowany, „to państwo pospieszy tym przedsiębiorcom z pomocą”. „Nie będzie to tak potężny lockdown, jaki był w tym roku, i na pewno nie z takimi skutkami dla przedsiębiorców” – dodał.

Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021 z deficytem 82,3 mld zł. Jak przekazano w komunikacie, deficyt w tej wysokości pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19.

Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk