ZagranicaKalesnikawa: niepokoi oświadczenie UE o pieniądzach dla Rady Koordynacyjnej

Magdalena Targańska Magdalena Targańska28 sierpnia, 20203 min

Białoruska opozycyjna Rada Koordynacyjna jest zaniepokojona planem UE dotyczącym przekazania jej pieniędzy, takie oświadczenia są na rękę prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence – oznajmiła w piątek Maryja Kalesnikawa, zasiadająca w prezydium Rady.

„Oczywiście niepokoi nas na przykład oświadczenie Unii Europejskiej z wczoraj o tym, że dla Rady Koordynacyjnej przeznaczono 53 mln (euro) i będziemy je rozdysponowywać. To taki bardzo dziwny moment, dowiedzieliśmy się o tym z mediów, bardzo się zdziwiliśmy. To takie oświadczenia Unii Europejskiej, które są na rękę Łukaszence” – powiedziała na antenie radia Echo Moskwy.

„Wobec nas wszczynana jest sprawa karna, mówi się nam o ingerowaniu ze strony innych krajów i tu nagle Unia Europejska mówi: damy wam 53 miliony. Oczywiście nigdy nie prosiliśmy o nie i nie będziemy mieć z nimi do czynienia” – oznajmiła.

Kalesnikawa dodała, że przedstawiciele Rady Koordynacyjnej zwrócili się w czwartek do przedstawicieli UE z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i w piątek czekają na odpowiedź.

W wydanym dzień wcześniej oświadczeniu Rada Koordynacyjna napisała: „Prosimy wszystkich zagranicznych partnerów, by powstrzymali się od twierdzeń o reprezentowaniu interesów społeczeństwa białoruskiego, udzielaniu pomocy Radzie Koordynacyjnej itp.”. Dodano, że Rada nie przyjmie żadnej pomocy zagranicznej ani nie będzie uczestniczyć w jej rozdzielaniu.

19 sierpnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE przeznaczy dodatkowe 53 mln euro, aby wesprzeć organizacje pozarządowe, represjonowanych i obywateli Białorusi. O zapowiedzianej przez UE pomocy przypomniał w czwartek w Berlinie unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Magdalena Targańska

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

one × 4 =