Gliński o Janie Olszewskim w 90. rocznicę jego urodzin

Magdalena Targańska20 sierpnia, 20203 min

90 lat temu urodził się śp. Jan Olszewski – obrońca opozycjonistów w czasach PRL, Pierwszy Premier Wolnej Polski, wzór polityka oddanego bezwarunkowo prawdzie i dobru wspólnemu – przypomniał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„90 lat temu urodził się Śp. Jan Olszewski – Pierwszy Premier Wolnej Polski, od najmłodszych lat zaangażowany w służbę Niepodległej, w czasach PRL niezłomny obrońca opozycjonistów, wzór polityka oddanego bezwarunkowo prawdzie i dobru wspólnemu. Cześć Jego Pamięci!” – napisał Gliński.

Jan Olszewski urodził się w Warszawie 20 sierpnia 1930 r. w rodzinie kolejarskiej o długich tradycjach zaangażowania w działalność socjalistyczną i niepodległościową. Jego matka była kuzynką Stefana Okrzei.

Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. W sierpniu 1980 roku mecenas Olszewski współpracował przy organizowaniu strajków w Warszawie.

W 1988 r. współtworzył Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie. Opowiadał się przeciwko porozumieniu z komunistami.

Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB. W 1989 został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu – pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza poprzedziło upadek rządu Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk