Jacek Czaputowicz rozmawiał ze Svietłaną Cichanouską

Magdalena Targańska17 sierpnia, 20202 min

– Przyszłość Białorusi leży w rękach jej obywateli – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w trakcie dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze Svietłaną Cichanouską, która jest symbolem walki o demokratyczną zmianę na Białorusi. Szef polskiego MSZ poinformował rozmówczynię o głównych parametrach Planu „Solidarni z Białorusią” ogłoszonego przez premiera Mateusza Mateusza Morawieckiego w piątek, 14 sierpnia.

W trakcie rozmowy szef polskiej dyplomacji, powołując się na polskie doświadczenie z okresu transformacji, zadeklarował wsparcie dla dialogu wewnętrznego w Białorusi, który jest jedynym właściwym sposobem ustabilizowania bieżącej sytuacji. – Inicjatywę Svietłany Cichanouskiej w sprawie powołania Rady Koordynacyjnej traktujemy jako dobry krok w kierunku stworzenia platformy dla podjęcia takiego dialogu – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Czaputowicz wyraził szacunek wobec osobistej postawy pani Cichanouskiej oraz wobec dążeń i aspiracji społeczeństwa białoruskiego. Svietłana Cichanouska podziękowała za wsparcie udzielane białoruskiemu narodowi przez Polskę i UE. Uznała to za ważny przekaz, który opozycja i protestujący doceniają.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk