ZagranicaIzrael i ZEA osiągnęły historyczne porozumienie

Magdalena Targańska13 sierpnia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach porozumienia, które zatrzyma planowaną przez władze izraelskie aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Oznacza to, jak pisze Associated Press, że ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim, który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił w czwartek, że nawiązanie stosunków dyplomatycznych przez jego kraj z ZEA to „dzień historyczny”. Ambasador Izraela w Waszyngtonie uznał, że to ” wielki dzień dla pokoju” i wyraził wdzięczność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za doprowadzenie do „tego przełomu”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) potwierdziły w czwartek, że Izrael zrezygnuje z aneksji okupowanych terytoriów palestyńskich. Palestyńczycy potępili porozumienie między ZEA, Izraelem i USA uznając je za „nagradzanie izraelskiej okupacji” ich terytoriów.

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed napisał na Twitterze, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego Izrael wstrzyma się od aneksji terytoriów palestyńskich.Wysokiej rangi przedstawicielka władz palestyńskich Hanan Aszrawi oskarżyła ZEA o „normalizację” stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni.

„Izrael został nagrodzony za to, co nielegalnie i ustawicznie robił Palestynie od początku okupacji” – napisała Aszrawi na Twitterze. „Proszę nie róbcie mu przysługi” – dodała, zwracając się do władz ZEA.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście − sześć =