PolskaGrzesiowski: COVID-19 to dziś największy zabójca na świecie

Karol Kwiatkowski11 sierpnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W tej chwili COVID-19 to dziś największy zabójca na świecie. To jest klucz do zrozumienia tej choroby. – mówi w wywiadzie dla Wysokich Obcasów dr Paweł Grzesiowski.

Liczba zakażeń ciągle wzrasta, natomiast liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 jest dużo niższa. Polski immunolog – dr Paweł Grzesiowski tłumaczy – jest to związane z tym, że wykrywanych jest coraz więcej przypadków, głównie w ogniskach epidemicznych. – Ważniejsze jest, czy w szpitalach przybywa pacjentów w ciężkim stanie lub pacjentów umierających. Tu nie ma drastycznego wzrostu, dlatego przyglądam się tym danym z pewnym niepokojem, ale też z dystansem, na spokojnie – wyjaśniał w rozmowie.

Jednak nie należy traktować tej sytuacji, jako braku zagrożenia i tu znany immunolog posłużył się ekstremalnym przykładem. – Mamy ok. 20 tys. rocznie zachorowań na raka płuc. Czy państwo uważacie, że to jest lekka choroba? Czy państwo uważacie, że nikt na raka płuc nie umiera? To jest połowa przypadków tego, co COVID-19 robi. W tej chwili COVID-19 to dziś największy zabójca na świecie. To jest klucz do zrozumienia tej choroby.

–Ta choroba jest inna, to nie jest grypa. Wirus atakuje naczynia krwionośne i powoduje w nich zatory, zakrzepy. To niszczy strukturę wielu narządów, mimo że nie mamy objawów w ostrej fazie. To jest najbardziej podstępne działanie wirusa. Im więcej będziemy o tym mówić, im więcej będziemy informować ludzi o skutkach zdrowotnych, tym bardziej może zaczną wierzyć, że choroby należy unikać – dodał specjalista.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × 3 =