Astma, problemy z oddychaniem, choroby kardiologiczne! Nieważne. Maseczka od soboty musi być

Karol Kwiatkowski8 sierpnia, 20207 min

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r., Dz. U. poz. 1356, w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów weszło w życie. Co to oznacza? Ano, całkiem sporo. Przede wszystkim maseczki i brak zwolnienia z ich noszenia ze względu na stan zdrowia.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w polskim prawie.

Paragraf 24 znosi zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa ze względu na stan zdrowia. Od soboty jedynie całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust i nosa stanowią usprawiedliwienie.

Według resortu zdrowia choroby układu oddechowego i kardiologicznego, np. astma nie stanowią wyjątku i osoby chore muszą zakładać zasłaniać usta i nos. Aktualne, na szczęście,  pozostają zwolnienia dzieci do lat. 4, osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach o ile bez kontaktu z klientami, osób na terenie lasu itp. No i wisienka na torcie weselnym, czyli nie musimy zakładać maseczek przy zawieraniu małżeństwa.

Strefy lub obszary

W Rozporządzeniu pojawia się nowe określenia obszar czerwony i żółty. Jak można podejrzewać obszar czerwony zwany również strefą czerwoną jest obszarem najostrzejszych obostrzeń i objętych nim zostało kilka powiatów, ale to może w każdej chwili ulec zmianie.

W strefie czerwonej zakazano działalności:

  • PKD 82.30.Z – organizacja, promocja, zarządzanie imprezami takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania,
  • PKD 90.0 – wszelkie zbiorowe formy kultury i rozrywki, z wyłączeniem przyjęć ślubnych i okolicznościowych;
  • PKD 96.04.Z – usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu. Nie siłownie! Siłownie mogą działać pod warunkiem 1 osoba na 10 m. kw. i 1,5 m odstępu;
  • PKD 93.21.Z i PKD 93.29.Z – wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne;

Wyżej wymienione klasy działalności mają całkowity i bezwzględny zakaz wykonywania czegokolwiek związanego z pracą. Koniec i basta!

Nie jest tajemnicą, że w klasie PKD 90.0 mieści się też działalność orkiestr, artystów indywidualnych, reżyserów i scenografów, artystów rzeźbiarzy, malarzy, grawerów. Na prawdę ciężko zrozumieć w jaki sposób ta działalność ma wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa, a ograniczenie pracy, np. kompozytora czy rzeźbiarza polepszy sytuację epidemiczną.

Trochę lepiej mają: PKD 56.10.Z i 56.30, czyli przygotowywanie i podawanie posiłków oraz napojów, gdyż mogą prowadzić działalność gospodarczą, ale jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi i klienci tych lokali podlegają obowiązkowi zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca spożywania posiłku.
Imprezy sportowe, zajęcia sportowe, jeżeli na obiektach sportowych typu boisko, to bez udziału publiczności. Kina z obłożeniem do 25% miejsc i z zachowaniem 1,5 m odstępu pomiędzy widzami, z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.
W obszarze czerwonym zakrywanie ust i nosa obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych, w tym na otwartej przestrzeni, bez względu dystans. Wyłączenia od tego obowiązku są takie, jak poza strefą.
Obszar żółty jest ciut mniej restrykcyjny, ale też wprowadza ograniczenia działalności gospodarczej, choć jej całkowicie nie zakazuje.

 

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk