Policjant i „kanar” sprawdzą bilet i maseczkę. Dla opornych: 500 zł mandatu

Paweł Skutecki7 sierpnia, 20204 min

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na Covid-19 wrocławskie MPK zapowiada więcej kontroli w tramwajach i autobusach. Wspólnie z policją kontrolerzy sprawdzą, czy pasażerowie komunikacji noszą maseczki. Za jej brak grozi mandat do 500 zł.

O wspólnych działaniach policji i wrocławskiego MPK poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej.”Widzimy, że w ostatnich dniach ilość nowych zachorowań na Covid-19 osiąga kolejne rekordy, dlatego bardzo chcielibyśmy zaapelować do naszych pasażerów i jednocześnie przypomnieć o obowiązku noszenia maseczek, zwłaszcza w środkach transportu – tramwajach i autobusach. Zachęcamy do tego, aby robić to już także na przystanku. Stąd też wsparcie funkcjonariuszy policji, którzy będą towarzyszyć kontrolerom, czy też samodzielnie będą przeprowadzać kontrole” – powiedział prezes wrocławskiego MPK Krzysztof Balawejder.

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu asp. szt. Łukasz Dutkowiak podkreślił, że są to już kolejne działania, jakie policja podejmuje wspólnie z MPK. „Wspólna intensyfikacja działań jest po to, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie i żeby tych zakażeń było relatywnie jak najmniej. Jeżeli w środkach komunikacji miejskiej następuje ścisk, to jedna osoba, która nie posiada maseczki może zarazić wiele osób w krótkiej chwili. Jest to skrajnie niebezpieczna sytuacja” – podkreślił.

Wyjaśnił, że policjanci najczęściej stosują pouczenia, szczególnie wobec osób, które np. przed chwilą wsiadły do tramwaju lub autobusu i nie zdążyły jeszcze założyć maseczki. „Wtedy wystarczy, że policjant zwróci takiej osobie uwagę. Jeżeli jednak ewidentnie widzimy, że ktoś nie ma maski, lekceważąco podchodzi do przepisów i tym samym naraża życie i zdrowie innych, wówczas policjanci mogą ukarać taką osobę mandatem. W skrajnych przypadkach policjanci kierują również wnioski o ukaranie do sądu lub powiadamiają służby sanitarne” – tłumaczył Dutkowiak.

Dodał, że każdej doby policjanci wystawiają od kilku do kilkunastu mandatów. Policjant przypomniał, że za brak maseczki grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Prezes MPK zaapelował też do pasażerów, aby „nawzajem zwracali sobie uwagę, jeżeli zauważą kogoś, kto nie ma maseczki”. „W skrajnym przypadku, gdyby spotkało się to z odmową, czy też z agresją, bardzo prosimy o powiadomienie kierowcy lub motorniczego” – dodał. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk