Minister zdrowia twierdzi, że „cały system jest przygotowany”

Paweł Skutecki7 sierpnia, 20204 min

W tej chwili system ochrony zdrowia jest bardziej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą zakażeń, niż w marcu – zapewniła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Poinformowała, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń możliwe będzie przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach.

W Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko była pytana o ewentualną drugą falę zakażeń koronawirusem. Przyznała, że epidemiolodzy przewidują, że wzrost zakażeń jest możliwy.

„Związane jest to też z sezonem jesiennym, grypowym. Grypa osłabia odporność naszego organizmu, więc stajemy się bardziej podatni na zakażenie koronawirusem. Ale tym bardziej teraz powinniśmy przestrzegać zasad, żeby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa, abyśmy w tym newralgicznym momencie mogli bardziej bezpiecznie się czuć” – powiedziała wiceminister.

„W tej chwili system ochrony zdrowia jest bardziej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą, niż było to w marcu. Mamy wypracowane standardy, procedury postępowania, mamy system szpitali jednoimiennych, oddziały zakaźne. Cały system jest przygotowany, mamy zabezpieczenie w respiratory. W związku z tym, w przypadku, gdyby pojawiła się ta druga fala, na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom” – zaznaczyła wiceszefowa MZ.

Szczurek-Żelazko zwracała także uwagę na konieczność przestrzegania wytycznych opracowanych przez MEN, MZ i GIS w związku z planowanym powrotem nauczania w szkołach. Poinformowała, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń możliwe będzie przywrócenie nauczania zdalnego w poszczególnych regionach.

„Będą na bieżąco obserwowane wskaźniki, jeżeli chodzi o zakażenie koronawirusem w konkretnych gminach i powiatach. Jeżeli będzie ten wskaźnik wysoki i będzie ryzyko przenoszenia zakażenia, to będą podejmowane decyzje o chwilowym zamknięciu szkoły czy przejściu na edukację zdalną (…). Ale dziś przygotowujemy placówki oświatowe do tego, aby dzieci mogły powrócić do szkoły, ponieważ wiemy, jak ważne jest dla rozwoju dziecka środowisko rówieśnicze” – powiedziała.

Wiceminister przypominała o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią, m.in. o noszeniu maseczek. Zachęcała również do szczepień przeciwko grypie. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk