UEFA: Polska jednym z gospodarzy potencjalnych meczów na neutralnym terenie

Magdalena Targańska6 sierpnia, 20204 min

Polska jest jednym z krajów, które w przyszłym sezonie będą gospodarzami meczów piłkarskich, których rozegranie w pierwotnym miejscu będzie niemożliwe przez pandemię koronawirusa – podała UEFA. Spotkania na neutralnym terenie odbędą się też w Grecji, na Cyprze i Węgrzech.

W czwartek odbyła się telekonferencja władz UEFA i przedstawicieli 55 krajowych federacji, podczas której omawiano powrót do rywalizacji w nowym sezonie w kontekście obecnej sytuacji zdrowotnej na świecie. Analizowano zarówno sytuację zmagań klubowych w europejskich pucharach, jak i drużyn narodowych oraz młodzieżowych.

„W odniesieniu do rozgrywek klubowych dyskusja skupiała się głównie na temacie zbliżających się kwalifikacji. Szczegółowo wyjaśniano opublikowany niedawno załącznik regulaminu dotyczący ograniczeń w podróżowaniu i pozytywnych wyników testów na Covid-19, co może mieć wpływ na ciągłość rozgrywek. Podkreślono, że – by przestrzegać restrykcji w odniesieniu do podróżowania i kwarantanny nałożonej przez władze, niektóre mecze mogą wymagać przeniesienia do krajów neutralnych/stadionów. Przedstawiono szczegółowe scenariusze” – relacjonowano w komunikacie.

UEFA podziękowała za współpracę wymienionym czterem krajom, które zadeklarowały, że będą w stanie udostępnić odpowiednie stadiony w podanym terminie oraz umożliwią zespołom wjazd na swój teren bez obostrzeń.

Zwrócono uwagę, że we wrześniu z tymi samymi problemami zmierzyć się będą musiały reprezentacje.

„Na tym etapie nie można wykluczyć możliwości rozgrywania meczów międzynarodowych na neutralnych obiektach” – zaznaczono.

Poruszono również wątek powrotu kibiców na stadiony. Przyznano, że jest to ważny aspekt, ale zwrócono uwagę, że sytuacja w Europie jest bardzo zróżnicowana.

„UEFA stale monitoruje rozwój sytuacji i regulacji w różnych krajach. Analiza sytuacji jest zaplanowana na połowę września. Sprawdzone wówczas zostanie, czy obecnie obowiązująca decyzja o rozgrywaniu wszystkich meczów przy pustych trybunach może zostać przynajmniej częściowo zmieniona” – podkreślono.

W kontekście meczów reprezentacji młodzieżowych pojawiła się propozycja, by większość z nich została przeniesiona na wiosnę 2021 roku.

Kolejne spotkanie, na których mają zapaść decyzje w nierozstrzygniętych jeszcze kwestiach, ma się odbyć pod koniec sierpnia. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk

Related Posts